Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools Display Modes

Great suhan 2007-03-21 7:15

kompozisyon ve renkler (özellikle de toprağın rengi) çok hoş...
belki naçizane önerimiz kadrajı biraz daha geniş alıp (1/3 kuralı)çocukların altın kesim noktalarına göre ayarlasaydın daha etkili bir kadraj elde edebilirdin.
ps.lütfen ikinci kez yazdıklarımızı okursan seviniriz.
tebrikler
merve-süleyman

  #1  
Old 03-20-2007, 02:10 PM
cimcim cimcim is offline
TE Senior Member
Thread Starter
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 595
Default To suhan: demesi kolayda uygulaması biraz zor :)

:) sevgili merve & süleyman,
Demesi kolayda uygulaması o kadar kolay olmuyor, bunu sizinde en az benim kadar biliyor olmanız gerekiyor çünkü galerinize baktığımda birçok fotoğrafınızda kurallara uygun olmayan fotoğraflar görüyorum.
Bizler amatörüz hatta ben kendimi amatör olarak bile görmüyorum ben sadece hobi olarak fotoğrafla ilgileniyorum, her yakaladığım karede bütün kurallar 4/4'lük olsa sanırım zaten deha olurdum hiçbir eğitim almadığım ve sadece 3 aydır fotoğrafçılıkla ilgilendiğim için.
Bakın siz bu kuralları bildiğiniz halde uygulamakta zorluk çekiyorsunuz ben daha "altın kural" dediğiniz nedir onu bile bilmiyorum, zamanla öğreneceğim ve uygulamaya çalışacağım sanırım yazın katılmayı düşündüğüm İFSAK kursları bu yolda ilerlememde oldukça yararlı olacaktır.

İlginize teşekkür ederim.
ayçin
Reply With Quote
  #2  
Old 03-20-2007, 03:02 PM
suhan suhan is offline
TE Junior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 436
Default kırdıysak özür dileriz

merhabalar ayçin
öncelikle amacım kesinlikle kırmak değildi bunu belirteyim. doğru biz de amatörüz bunu kesinlikle sadece bir öneri olarak almanı dilerdim. burası birbirimizi geliştirmemiz için açılan bir site, yani biz de fotoğraflarımızı koyuyoruz ki olumlu-olumsuz her türlü eleştiriyi alalım ve kendimizi geliştirebilelim diye.
yani üç dört aydır fotoğrafçılıkla ilgilenen biri olarak çok başarılı olduğunu, çok iyi bir fotoğraf gözün olduğunu (daha önce belirttiğim gibi) tekrar belirteyim. zaten o yüzden bunu yazdım.
evet, bazı kareler kendiliğinden gelişiyor. bu kare için biraz daha geniş alınsaydı derken bir sonraki benzer kareyi çekerkenki öneriydi aslında. yani kadraj tercihi fotoğrafı çekene aittir. bunu da belirtiyoruz zaman zaman.
altın kurala gelince her fotoğrafta geçerli olacak diye bir şey yok. ama internette fotokritik.com'da çok güzel dokümanlara rastlamıştım. google'dan aradığında bulabilirsin. kompozisyonla ilgili çok güzel notlar içeriyor.
bu fotoğrafını gerçekten beğenmesem zaten yorum yazmazdım. çünkü genelde eskisi gibi olumsuz eleştiri yapmak yerine beğenmediklerime yorum yazmamayı yeğliyorum artık.
sevgiler merve
Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 06:41 AM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH