To setenay: Merhaba - The TrekEarth Forums

Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools Display Modes

Great setenay 2008-03-21 7:39

Merhaba,
Muhteşem beyazlıkta rengarenk kıyafetleriyle,Dağcıların başarı coşkusunu çok güzel göstermişsiniz,herkese kısmet olmayacak bu tür etkinlikleri sizlerin karelerinde izlemek çok keyifli. Dünyanın farklı güzelliklerini yaşamak isteyenlerle Doğamızı paylaşmak bana ters gelmedi, yeterki tahribat yapılmasın ,çöpler atıklarla doğa kirletilmesin,Evereste çıkmak isteyen dağcılardan Nepal hükümeti büyük meblağ galiba 100 bin dolar para alıyormuş.Burada benzer uygulama varmı yada yerel yönetimlerden izin alınıyormu?.
Elinize emeğinize sağlık,tırmanışta yükünüz zaten ağır birde kamera ekipmanını taşımak hiç kolay olmamalı.Tebrik ediyorum,
Setenay

Old 03-21-2008, 03:13 PM
dumanica dumanica is offline
TE Senior Member

Default To setenay: Merhaba

Setenay hanımmerhaba;
Öncelikle ilginiz için teşekkürler. İşlerden ve Tırmanışlardan fırsat buldukça TE'de silzeri ile olan paylaşımlarıma devam etmeye çalışıyorum. Tırmanış için ya da keşif amaçlı gittiğimiz gezilerimde bir çok yabancı ile karşılamak mumkun oluyor. Emin olun hepsi doğya ve dağlara karşı çok duyarlı. Fakat maalesef bunu bizim insanlarımız için soylemem pekte mumkun degil. Yaptığımız her turda katılımcıları doğya saygı konusunda uyarıyoruz nasıl bulduysak oyle bırakmamız gerektigini söylüyoruz. Ama maalesef henuz turk insanı çevreye saygı konusunda yeni yeni bilinçlenmeye başlıyor. Öncelikle eğitim kurulmarında anne ve babalar olarak bu konuların üzerinde çok çok durulması gerekiyor ki yaşanabilir bir Türkiye kalsın çocuklarımıza. Yoksa gerçkten kirlenmeyen pek az yer kaldı bu guzelim memlekette emin olun oralarda ulaşılamadığı için. Arabanın girdiği her nokta çöplük olup çıkıyor. İşin kötü tarafı bu ulkemize gelen turusitler içinde maalesef olumsuz bir örnek teşkil ediyor. Bahsettiğiniz gibi Nepal'de bulumdum ve tırmanışlar ve yuruşler için devlet herkesten gerekli parayı alıyor fakat Turkiye'de maalesef bu uygulamalar şuanda yok elini kolunu sallayan istediği yere girip çıkabiliyor ve tabiki kirletiyor. Sonumuz hayır olsun. Gittiğimiz her köyde kasabada insanlar ile sohbet ediyor onları bilinnçlendirmeye çalışıyoruz ...Umarız daha guzel olacak.

DAğlarda olmak ve fotograf çekmek inanın buyuk keyif taşıdıgınız makinanın agırlığı o zorlu şartlarda pekte önemsemiyorsunuz...

sevgiyle kalın. Derya
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules