Photos

Photographer's Note

In our wander through the medina, I came across this alley and stopped to take a photo. But there was a gentleman walking through and blocking the view. I waited for him to vacate the alley. As soon as he was gone, I pressed the shutter. By the time the camera responded (the joys of a point-and-shoot), this lady had entered the alley. My wife had already walked on, so I could not afford to wait for another shot. In retrospect, I am glad she entered the photo.

Medinede Dar Sokak

Medine içinde dolaşırken, ben bu dar sokağa rastladım ve fotoğraf çekmek için durdum. Ama yürüyen ve görünümü engelleyen bir beyefendi vardı. Onun sokağı boşaltmasını bekledim. O gider gitmez ben deklanşöre bastım. Fotoğraf makinesi tepki gösterene kadar (göster-ve-çeklerin marifetleri), bu bayan sokağa girmişti. Eşim de zaten yürümeye devam etmişti, bu yüzden başka bir çekim için beklemeyi göze alamadım. Ama şimdi baktığımda, onun fotoğrafa girdiğine memnunum.

ikeharel, ourania, thebest, kato, Miguel82, abmdsudi trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 2895
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7117 W: 301 N: 15387] (57957)
View More Pictures
explore TREKEARTH