Photos

Photographer's Note

Boudhanath Stupa (or Bodnath Stupa) is the largest stupa in Nepal. It is also the center of Tibetan culture in Kathmandu and rich in Buddhist symbolism and sacred importance. The stupa is located in the town of Boudha on the eastern outskirts of Kathmandu.
Bodnath was probably built in the 14th century after the Mughal invasions; various interesting legends are told regarding the reasons for its construction. After the arrival of thousands of Tibetans following the 1959 Chinese invasion, the temple has become one of the most important centers of Tibetan Buddhism. Today it remains an important place of pilgrimage and meditation for Tibetan Buddhists and local Nepalis, as well as a popular tourist site.

*** *** ***

Boudnath Stupa Katmandu nun 5km kuzey doğusunda yer almaktadır. Yükseklik ve genişlik açısından Nepal’in en büyük stupasıdır. 14.yüzyılda inşa edildiği sanılan ve Nepal’in Tibetli azınlığının en önemli manastırıdır. 1974 yılında UNESCO tarafında dünya kültürleri mirasları koruması altına alınmıştır.
Bu stupa, Budist sembol olan Yantra şeklini oluşturabilmek için birbirine çarpraz yerleştirilmiş iki dikdörtgenin üzerine inşa edilmiş üç tribünlü platformun üstünde durmaktadır. Stupa ya aynı zamanda Khasti Chaitya, Khasau Chaitya ve Khasa Chaitya olarak da bilinmektedir. Tibet’çe ismi ise Jyarung Khasyor olarak bilinir.
Günümüze kadar Boudhnath Stupanın kimin tarafından hangi tarihte yapıldığı net olarak bilinmemektedir. Bir çok farklı anlatımlar yer almaktadır.
Bu anlatımlardan en akla yakın olanı; Tibet’li bir Lama hac yolunda iken Nepal’den geçerken yaşamını yitiriyor ve onun anısına bu stupanın inşa edildiği söyleniyor. Stupaya Lamanın adı olan Khasti Chaitya adı veriliyor. Anlatılara göre inşaat sırasında kuraklık yaşanıyor fakat tanrı Khasau’nun yardımıyla stupayı bitirmeyi başarıyorlar. Bu sebeple de stupa bu isimle anılmaktadır.
Stupanın çevresinde yaklaşık olarak 100 ün üzerinde Buda, Bodisathva ve diğer tanrıların ikonları bulunmaktadır. En alt katta üzerinde OM MANİ PADME HUM yazan 140 ın üzerinde dua çarkı bulunmaktadır.
Bu stupanın 20 yıllık bir zamanda yapıldığı düşünülerek her 20 yılda bir 20 yıl festivali düzenlenerek çeşitli kutlamalar yapılmaktadır.

dokadak, Paolo, laroze, patdeph, ahmetgedikli, rertan, bostankorkulugu, nes7 trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 7694
Points: 48
Discussions
  • None
Additional Photos by Coskun Tezic (Tezic) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 1825 W: 7 N: 3326] (17867)
View More Pictures
explore TREKEARTH