Photos

Photographer's Note

DEMIANOWSKA JASKINIA WOLNOŚCI
/ SVOBODY /
Jest położona po prawej stronie Doliny Demianowskiej, w północnej części Parku Narodowego Niskie Tatry. Wejście do niej znajduje się w dolinie Tociste, 870 m. n.p.m. Jaskinia powstała w okresie triasu środkowego w wapienianiach gutenstowych na skutek działania na skały wód podziemnych rzeczki Demianowka i jej ówczesnych dopływów.

Jaskinia, która jest częścią rozległego demianowskiego systemu jaskiniowego, jest pozostałością czterech poziomów rozwoju. Jej długość całkowita wynosi 8.400 m.
Jaskinia została odkryta w roku 1921 przez dwóch odkrywców: A. Krala i A. Misura. Jej odkrycie wywarło duży wpływ na rozwój speleologi na Słowacji. Niewielką część jaskini udostępniono do zwiedzania już w roku 1924. , jej część górną w latach 1931 - 33. Od 1933 roku wykorzystywana jest także do terapii speleogicznej. Współcześnie udostępniono zwiedzającym trasę o długości ok. 1.800 m. Demianowska Jaskinia Wolności jest najczęściej odwiedzaną jaskinią słowacką oraz uważana za jedną z najpiękniejszych w Europie.

Nobody trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 1548
Points: 5
Discussions
  • None
Additional Photos by Grzesiek Pawelec (gp_pl) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 229 W: 111 N: 53] (1394)
View More Pictures
explore TREKEARTH