Photos

Photographer's Note

Prehistoric Rock Paintings in Latmos (Besparmak)Mountains- Bafa Lake
Balıktaş Kaya Odası- Karahayıt Köyü tepeleri

The Latmos Mountains in the hinterland of the westcoast of Turkey near Milet were one of the holy mountains of Asia Minor. On his peak, which - because of his rounded form- is called in Turkey Tekerlekdag (wheelmountain), has probably from neolithic times on been worshipped the god of weather and rain of Asia Minor. This tradition in cult lasted till the Byzantine Middle Ages.
In 1994 the first rockpictures of western Asia Minor have been found in this region. Till now the number reaches 170. They spread over a plateau, which is lying before the main mountain range in the west,with a focal point on the terrain between Sögütözü and the Karadere.

The pictures can be found at the faces of little caves and overhangs, mostly near to springs and brooks. In the nearer and farer surroundings no other traces of pre-historic settlements have been found. The constitution of the paintings is very different.
In nearly all of the representations humans are shown-
hunters and animals and other figures, these paintings have a distinctive style with heads depicted as a flattened 'M'.

**********
Bu kaya resimleri Anadolu’nun tarihöncesi arkeolojisine dair en önemli keşiflerden biri olarak kabul ediliyor. Tasvir dili benzersiz ve repertuvarı kendi içerisinde bir bütünlük gösteriyor.Batı Avrupa’nın hayvan betimli Buzul Çağı mağara resimlerinden farklı olarak Latmos’taki resimlerde insan ön planda. Ve bir topluluğun parçası olarak resmedilmiş. Dolayısıyla yerleşik düzene geçiş ve ailenin önem kazanmasıyla birlikte insanların yaşam biçimlerinde meydana gelen değişiklikler de ilk kez bu örneklerle sunuluyor.

Günümüz Beşparmak dağlarında Anneliese Peschlow Bindokat ve ekibi 1994 yılında bölgede yaptıkları yüzey incelemelerinde dağda Prehistorik Çağ’a ait buluntuları araştırdılar. Bölgede bulunan kaya resimleri Batı Anadolu’da bilinen ilk prehistorik kaya resimleridir. Resimler kaya ve mğara duvarlarının düz yüzeylerine değil, aşınmış yerlerine yapımıştır. Gnaysın (GNAYS: Granitin ve magmatik veya tortul kayaçların başkalaşıma uğramasından dolayı meydana gelen metamorfik kayaç) aşınmış biçimleri bu dağa hiçbir şekilde başka bir oluşumla karıştırılamayacak bir çehre vermektedir.

Balıktaş Kaya Resimleri
Balıktaş Karahayıt Köyü’nün kuzeydoğusundaki tepelerde kalıyor. Köyden resimleri bulunduğu kaya oluşumuna yürüyüş mesafesi yaklaşık olarak 1 saat sürüyor.

Bu fotografta Balıktaş Kaya Odası'nın tavanındaki resimler görünüyor.

Resimlerdeki boya maddesi Latmos’dan çıkan demir oksitten elde edilmiştir. Boya maddeleri, toz haline getirilip bir sıvıyla karıştırıldıktan sonra parmakla veya bir gereçle kaya duvarına sürülmüştür.

*Source: The prehistoric rockpaintings of the Latmos (Besparmak) /Turkey
Anneliese Peschlow-Bindokat


Exposure Time 1/60 sec
F-Stop f/4
ISO Speed Ratings 400
Focal Length 10 mm
Date Taken 2006-12-22 13:23
Metering Mode Pattern

egeerhan, Buin, ecem35, Ertan, sayat trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 3724
Points: 14
Discussions
  • None
Additional Photos by Selen Ediger (SelenE) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 131 W: 11 N: 330] (1276)
View More Pictures
explore TREKEARTH