Photos

Photographer's Note

Walking further south, we came across the Maiden’s Tower area. Here, the waterfront has two levels between two kiosks. The upper level is the continuation of the sidewalk and the lower level has tables and these umbrellas where people may sit down to eat/drink whatever they purchase from either one of the kiosks. I took this photo from one kiosk to the other, using the umbrellas as ”foundation.“

The photo did not come out as I imagined. I should probably have concentrated only on the other kiosk. As it is, it has two focal points, the other kiosk and the Maiden’s Tower, both competing for the viewer’s attention. However, I still like the color combination provided by the umbrellas so I am uploading it, anyway.


Büfe ve Kız Kulesi

Daha güneye yürürken Kız Kulesi alanına geldik. Burada, rıhtım iki büfe arasında iki seviyeye ayrılır. Üst seviye kaldırımın devamıdır ve alt katta insanların büfelerden birinden aldıklarını yemek/içmek üzere oturabilmeleri için masalar ve bu şemsiyeler vardır. Şemsiyeleri "temel" olarak kullanarak, bu fotoğrafı bir büfeden diğerine çektim.

Fotoğraf hayal ettiğim gibi çıkmadı. Herhalde yalnızca diğer büfe üzerinde konsantre olmalıydım. Olduğu gibi, iki odak noktasıyla, diğer büfe ve Kız Kulesi, izleyicinin dikkati için yarışıyor. Bununla birlikte, şemsiyeler tarafından sağlanan renk kombinasyonunu hâlâ seviyorum, böylece yine de yüklüyorum.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 538 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 8.80 mm (in 35mm: 48.6 mm)
Date Taken: 2016-05-30 12:38
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 1130
Points: 48
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6751 W: 291 N: 14426] (54095)
View More Pictures
explore TREKEARTH