Photos

Photographer's Note

I happened to wander into Handy Park, a public park located on Beale Street at Third Street. It had a large stage, and a smaller performance area. That evening, some performers were using the small stage for a free blues show when I spotted this statue of William Christopher Handy.

W. C. Handy (November 16, 1873 – March 28, 1958) was a composer and musician, known as the Father of the Blues. He was one of the most influential songwriters in the United States. He was one of many musicians who played the distinctively American blues music. Though Handy did not create the blues genre and was not the first to publish music in the blues form, he took the blues from a regional music style (Delta blues) with a limited audience to a new level of popularity. In 1909 Handy and his band moved to Memphis, Tennessee, where they played in clubs on Beale Street. The genesis of his "Memphis Blues" was a campaign song written for Edward Crump, a successful Memphis mayoral candidate in 1909 (and future political boss). Handy later rewrote the tune and changed its name from "Mr. Crump" to "Memphis Blues."

The workshop contains a frontal view of this statue and a surprise photo.


Blues’un Babası

Kendimi Üçüncü Cadde'deki Beale Caddesi'nde yer alan halka açık bir park olan Handy Park'ta buldum. Büyük bir sahneye ve daha küçük bir performans alanına sahipti. O akşam William Christopher Handy'nin bu heykelini gördüğümde, bazı göstericiler bedava bir blues gösterisi için küçük sahneyi kullanıyorlardı.

W. C. Handy (16 Kasım 1873 - 28 Mart 1958), Blues'un Babası olarak bilinen bir besteci ve müzisyendi. Amerika’daki en etkili şarkı yazarlarından biriydi. Farklı Amerikan blues müziklerini çalan müzisyenlerden biriydi. Handy, blues tarzını oluşturmasa ve blues formunda müzik yayınlayan ilk kişi olmasa da, blues'ları sınırlı bir dinleyici kitlesi ile bölgesel bir müzik tarzından (Delta Blues) yeni bir popülerlik seviyesine taşıdı. 1909'da Handy ve grubu Beale Caddesi'ndeki kulüplerde çaldıkları Memphis, Tennessee'ye taşındı. "Memphis Blues" unun doğuşu, 1909'da başarılı bir Memphis belediye başkan adayı Edward Crump için yazılmış bir kampanya şarkısıydı (ve gelecekteki siyasi patronu). Handy daha sonra melodiyi yeniden yazdı ve adını "Bay Crump" dan "Memphis Blues" olarak değiştirdi.

Atölye bu heykelin önden görünüşünü ve sürpriz bir fotoğrafı içeriyor.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1145 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 6.94 mm (in 35mm: 38.4 mm)
Date Taken: 2018-06-22 20:16
Metering Mode: Evaluative
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 437
Points: 42
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5603 W: 277 N: 11979] (44369)
View More Pictures
explore TREKEARTH