Photos

Photographer's Note

Here is a view of the blues band that the people in my previous post were listening to. It seems Memphis is a special place for blues:

The Memphis blues is a style of blues music created from the 1910s to the 1930s by musicians in the Memphis area, like Frank Stokes, Sleepy John Estes, Furry Lewis and Memphis Minnie. The style was popular in vaudeville and medicine shows and was associated with Beale Street, the main entertainment area in Memphis. W. C. Handy, the "Father of the Blues", published the song "The Memphis Blues". In lyrics, the phrase has been used to describe a depressed mood.(/i> (Wikipedia)


Blues Devam Ediyor...

İşte daha önceki yüklememdeki insanların dinledikleri blues grubunun bir görünümü. Memphis, blues için özel bir yer gibi görünüyor:

Memphis blues, Frank Stokes, Sleepy (Mahmur) John Estes, Furry Lewis ve Memphis Minnie gibi Memphis bölgesindeki müzisyenler tarafından 1910'lardan 1930'lara kadar yaratılmış bir blues müziği tarzıdır. Stil, vaudeville ve tıp gösterilerinde popülerdi ve Memphis'teki ana eğlence alanı olan Beale Sokağı ile ilişkilendirildi. W. C. Handy, "Blues'un Babası", "The Memphis Blues" şarkısını yayınladı. Şarkı sözlerinde, ifade depresif bir duygudurumu tarif etmek için kullanılmıştır. (Vikipedi)

ikeharel, papagolf21, pajaran, snunney, jhm, Fis2, adramad, danos, ChrisJ, cornejo trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 368
Points: 32
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5603 W: 277 N: 11979] (44369)
View More Pictures
explore TREKEARTH