Photos

Photographer's Note

May 19: Road Trip to Seward

After a last jaunt to Chicago area for college-hunting for my daughter, I am back in town for quite a while. Faculty workshops / meetings start tomorrow and the semester starts the following Monday, so I should be around from now on.

For those living in the north, moose crossing signs might not be that unusual. But for the rest of us, it is a novelty. I had to take the picture of a moose crossing sign while we were in Alaska. I got this through the windshield of the bus. Frankly, I do not know where we were when I took this photo. However, I am including a photo from the Anchorage area in the workshop, so I will declare this to be in the Anchorage area, too.

The workshop for this entry includes:
Side by Side: Another photo taken from the moving bus as we were travelling along the Turnagain Arm of the Cook Inlet, side by side with the railroad.


Mayıs 19: Seward Yolculuğu

Muğs Geçişi - Gelecek 3 Mil

Kızıma üniversite-avcılığı için Chicago bölgesine son bir yolculuktan sonra, bir süre için memleketimize döndüm. Fakülte atölyeleri / toplantıları yarın başlıyor ve dönem ertesi pazartesi başlıyor, bu yüzden bundan sonra buralardayım.

Kuzeyde yaşayanlar için muğs geçiş işaretleri olağandışı olmayabilir. Ama geri kalanımız için bu bir yenilik. Alaska'dayken muhakkak bir muğs geçiş işareti resmini çekmeliydim. Bunu otobüsün ön camından aldım. Açıkçası, bu fotoğrafı çektiğim zaman nerede olduğumuzu bilmiyorum. Bununla birlikte, atölyede Anchorage bölgesinden bir fotoğraf ekliyorum, bu yüzden bunun da Anchorage bölgesinde olduğunu ilan edeceğim.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Yan Yana: Cook Körfezi'nin Turnagain (Tekrardön) Kolu boyunca, demiryolu ile yan yana seyahat ederken bir başka hareket halindeki otobüsten çekilmiş fotoğraf.Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 1040 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/800
F-Stop: f/5.6
ISO Speed Ratings: 400
Focal length: 114.63 mm (in 35mm: 633.5 mm)
Date Taken: 2019-05-19 12:35
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

COSTANTINO, pajaran, Fis2, jhm, PiotrF trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 296
Points: 29
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6520 W: 287 N: 13994] (52273)
View More Pictures
explore TREKEARTH