Photos

Photographer's Note

May 21: Glacier Bay National Park

The National Geographic Quest was inching towards Margerie as we were getting ready to leave. She was much smaller than the Noordam and I thought she was just a daily tour boat when I took her photo. But my internet search revealed that she is a fully stabilized, nimble vessel designed to meet the precise needs of National Geographic-Lindblad’s unique expeditions.

According to Nichols Bros Boat Builders, the M/V National Geographic Quest was delivered in Summer 2017. The twin-screw diesel ship includes 50 cabins, accommodating 100 passengers exploring Baja, Costa Rica, and Panama during the winter months; and Oregon, Washington, Alaska and Canada during the summer months. The vessel features state-of-the-art expedition technology, including a remotely operated vehicle, video microscope, hydrophone and bow-cam designed for immediate bow deployment to hear and film marine life. The vessel consists of a large outdoor sundeck surrounded by a walkway for complete exposure of viewing surroundings; several dining and entertainment facilities, and a fully equipped fitness and wellness spa.

The workshop for this entry includes:
National Geographic Explorers: The passengers on National Geographic Quest were able to observe the glacier much more closely than we could.
Mast against Margerie: National Geographic Quest's mast against the terminus of Margerie Glacier, which dwarfs the ship.


Mayıs 21: Buzul Körfezi Milli ParkıBiz ayrılmaya hazırlanırken National Geographic Quest (Ulusal Coğrafi Araştırma) Margerie'ye doğru yavaşça ilerliyordu. Noordam'dan çok daha küçüktü ve fotoğrafını çekerken günlük bir tur teknesi olduğunu sandım. Ancak internet araştırmam, National Geographic-Lindblad’ın özgün keşiflerinin ihtiyaçlarını tam karşılamak için tasarlanmış, tamamen stabil, çevik bir gemi olduğunu ortaya koydu.

Nichols Bros Boat Builders'a (Nichols Kardeşler Gemi Yapımcıları) göre, M/V National Geographic Quest, Yaz 2017'de teslim edildi. İki pervaneli dizel gemide, kış aylarında Baja, Kosta Rika ve Panama'yı; ve yaz aylarında Oregon, Washington, Alaska ve Kanada’yı keşfetmek için 100 yolcu taşıyan 50 kabin bulunuyor. Gemide, deniz yaşamını duymak ve filme almak için anında pruvadan harekete geçirilmek için tasarlanmış uzaktan çalıştırılan bir araç, video mikroskop, hidrofon ve pruva kamerası dahil olmak üzere en son teknoloji ürünü keşif teknolojisi bulunuyor. Gemi, izleme çevresinin tamamen teşhiri için bir geçitle çevrili geniş bir açık güneşlenme terası; çeşitli yemek ve eğlence olanakları ile tam donanımlı bir fitness ve sağlıklı yaşam spadan oluşur.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
National Geographic Araştırmacıları: National Geographic Quest'teki yolcular buzulu bizden çok daha yakından gözleyebildiler.
Margerie'ye karşı Direk: National Geographic Quest'in, gemiyi cüce eden Margerie Buzulu’nun ereğine karşı direği.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 979 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/200
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 27.06 mm (in 35mm: 149.5 mm)
Date Taken: 2019-05-21 14:41
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, Fis2, PiotrF, mkamionka trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 241
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6800 W: 291 N: 14526] (54521)
View More Pictures
explore TREKEARTH