Photos

Photographer's Note

May 19: Road Trip to Seward

This is a view of the East Fork of the Sixmile Creek from the rest stop just before the Hope Junction on Seward Highway.

Sixmile Creek is a short, approximately 12 miles (19 km) waterway with some of the most exciting whitewater rafting in Alaska. The Sixmile Creek drainage starts as Granite Creek flowing from the top of Turnagain Pass on the Seward Highway, part of the National Scenic Highway Program. Bench Creek and Center Creek join to become East Fork Sixmile Creek and Granite Creek is the largest tributary, contributing most of the water. At the confluence with Canyon Creek, it becomes Sixmile Creek which flows about eight miles to where it empties into Turnagain Arm shortly after flowing past the ghost town of Sunrise along the Hope Highway. There is a scenic outlook with a grand view of the confluence of the creeks and the Canyon Creek Bridge that is pictured on the State of Alaska's website. Six Mile Creek was mined for gold during the early 1900s and still has many active claims mined to this day. Whitewater enthusiast have been enjoying this scenic gorge for about 20 years with commercial operations starting in the 1980s under special use permits with the US Forest Service. Sixmile Creek water levels can change from a somewhat peaceful little creek to a raging Class V river. (Wikipedia)

The workshop for this entry includes:
Holland America Line Explorer: I could not pass up this opportunity to take a photo of our bus at the rest stop.
Gold Discoveries Trigger Stampede: "Prospectors found gold under the present Canyon Creek Highway Bridge and on Mills Creek. Those discoveries launched a rush to Turnagain Arm more than a year before the Klondike Gold Rush."


Mayıs 19: Seward Yolculuğu

Doğu Kol Altımil Çayı

Bu, Altımil Çayı’nın Doğu Çatalının, Seward Karayolu üzerindeki Hope (Umut) Kavşağı'ndan hemen önceki dinlenme durağından bir görüntüsü.

Altımil Çayı, Alaska'daki en heyecan verici beyaz su raftingleri ile kısa, yaklaşık 12 mil (19 km) bir su yoludur. Altımil Çayı drenajı, Ulusal Manzaralı Karayolu Programının bir parçası olan Seward Karayolu'ndaki Turnagain (Tekrardön) Geçidi'nin üstünden akan Granit Çayı olarak başlar. Bank Çayı ve Merkez Çay, Doğu Çatal Altımil Çatı olmak üzere bir araya gelir ve Granit Çayı, suyun çoğuna katkıda bulunan en büyük koldur. Kanyon Çayı ile birleştiğinde, Hope (Umut) Karayolu boyunca bulunan hayalet kasaba Sunrise'dan (Gündoğumu) geçtikten kısa bir süre sonra Turnagain Koluna boşaldığı yere yaklaşık sekiz mil akan Altımil Çayı’na dönüşür. Alaska Eyaleti'nin web sitesinde gösterilen, derelerin birleşmesi ve Kanyon Çayı Köprüsü'nün muhteşem manzarasına sahip dinlenme durağı vardır. Altımil Çayı, 1900'lü yılların başlarında altın için mayınlı ve halen bu güne kadar çok sayıda aktif hak talebinde bulundu. Beyaz su rafting meraklıları, 1980'lerde ABD Orman Servisi'nin özel kullanım izinleri altında başlayan ticari işlemlerle yaklaşık 20 yıldır bu doğal vadiden keyif alıyor. Altımil Çayı su seviyesi, biraz huzurlu, küçük bir dereden azgın bir V. Sınıf nehre değiştirebilir. (Vikipedi)

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Hollanda Amerika Hattı Kâşifi: Otobüsümüzün dinlenme yerinde fotoğrafını çekmek için bu fırsatı kaçıramazdım.
Altın Keşifleri İzdihamları Tetikledi: "Araştırmacılar, mevcut Kanyon Çayı Karayolu Köprüsü altında ve Mills (Değirmenler) Çayı’nda altın buldular. Bu keşifler, Klondike'da altına hücumdan bir yıldan fazla bir süre önce Turnagain (Tekrardön) Kolu’na koşuşturdu."Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 999 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 13.30 mm (in 35mm: 73.5 mm)
Date Taken: 2019-05-19 14:33
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

papagolf21, Fis2, pajaran, holmertz, jhm, PiotrF, cornejo trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 387
Points: 38
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6823 W: 291 N: 14571] (54707)
View More Pictures
explore TREKEARTH