Community

#
  • Viewed: 142100
  • Points: 117002
Add to FavoritesAdd to my List
Name

Mesut ILGIM Contact

Country
Turquie
Intro
Born on 7.5.1942 in İstanbul, Turkey. I am an economist and worked for almost 35 years in different managing positions of a major Holding Company (Koç Group of Companies) of Turkey. Photography is been my main hobby since more than 50 years. I have used cameras like Rolleiflex twin lense, Asahi-Pentax 6x7; different Nikon bodies with many different lenses. Still keep my darkroom (!) ; but since end 2004 I use also digital cameras . I have many prizes in different competitions both in Turkey and outside. Opened sofar 5 exhibitions. My favorite theme is the antique city of Aphrodisias in Karia (western Anatoly) which I visit since almost 35 years now, and have an archive of approximately 45.000 dia's and prints from almost all phases of the excavations there.
I am also the member of the board of the Geyre foundation, which supports the excavations in Aphrodisias. I am an amateur painter as well and since my retirement end of 2001 I spent more time in painting and travelling. Married, 2 children and 3 grandchildren (two girls and one boy) .


IMPORTANT:

The images featured in this site represent the work of a photographer and are copyrighted. Any copying, manipulation, reproduction, distribution, dissemination or public display of these photographs without explicit permission from MESUT ILGIM or his legal representative is illegal. If you would like to obtain permission from MESUT ILGIM to use any of his work including the images in this site for commercial or other purposes, please contact “mesutilgim@gmail.com”


7 Mayıs 1942 de İstanbul’da doğmuşum. Ekonomist’im ve 35 yıl boyunca Türkiyenin en büyük Holding kuruluşu olan Koç Holding’in çeşitli kuruluşlarında üst yönetici görevlerinde bulundum. Fotoğraf ile 50 yıldan beri hobi olarak uğraşıyorum. Rolleiflex (6x6), Asahi-Pentax (6x7), çeşitli Nikon gövdeler ve objektiflerle çalıştım. Karanlık odamı hala muhafaza ediyorum ! 2004 yılından beri digital kameralar da kullanıyorum. Türkiye ve Türkiye dışında pek çok yarışmaya katıldım, ödüller aldım. Bugüne kadar 5 kişisel sergi açtım. Favori tema’m Karya bölgesindeki (Batı Anadolu) Afrodisyas antik kenti. 35 yıldan daha fazla bir süredir burayı periyodik olarak ziyaret ederim. Bu güzel antik kentte yapılan ve yapılmakta olan kazıların hemen her evresini belgeleyen 45.000’in üstünde dia’m ve baskı’m var. Afrodisyasdaki kazılara destek sağlayan Geyre Vakfı’nın da yönetim kurulu üyesiyim. Amatör ressam’ım ve 2001 yılı sonunda emekli olduğum günden bu yana, zamanımın çoğunu, resim yaparak, fotoğraf çekerek ve seyahat ederek geçiriyorum. Evliyim, 2 çocuğum ve biri erkek, ikisi kız, üç torunum var.


ÖNEMLİ UYARI ;

Bu sitede kullanılan görseller bir fotoğrafçının çalışmalarıdır ve telif hakları vardır. Bu fotoğrafların MESUT ILGIM veya yasal temsilcisinden kesin izin alınmadan kopyalanması, manipülasyonu, yayınlanması, dağıtılması veya gösterimi kanuna aykırıdır.Eğer MESUT ILGIM'ın çalışmalarını veya bu sitede yer alan görselleri ticari veya başka amaçlarla kullanmak için izin almak istiyorsanız lütfen “mesutilgim@gmail.com” ile temasa geçiniz. Teşekkürler.
Member Since
2006-01-24
Equipment
Asahi Pentax 6x7, Fuji Finepix S9500, Kodak EasyShare DX6490, Kodak EasyShare Z650, Nikon D 5000, Nikon F 90x, Nikon FM 2, Nikon l 35 (prints), Rolleiflex 6x6 /twinreflex
Note

Gold Star Critiquer/Gold Workshop Editor/Gold Note Writer Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7198 W: 508 N: 22132] (117002)
mesutilgim is a favorite of 268 members.
View Favorites' Photos
Read Favorites' Critiques

Photos en vedette

Map of Photographed Countries

Photo Location Information
Autriche 66 view photos view map
République Tchèque 10 view photos view map
France 115 view photos view map
Allemagne 110 view photos view map
Grèce 137 view photos view map
Israel 12 view photos view map
Italie 26 view photos view map
Japon 7 view photos view map
Roumanie 30 view photos view map
Suisse 2 view photos view map
Syrie 45 view photos view map
Turquie 3768 view photos view map
Royaume-Uni 1 view photos view map
États-Unis 125 view photos view map
All Countries 4454 view photos  
Snapshot
Groups
total 40
Favorites
explore TREKEARTH