Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools
  #1  
Old 03-19-2007, 10:29 PM
Traczewska's Avatar
Traczewska Traczewska is offline
TE Expert
Thread Starter
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,953
Default To Polakowski: byli tylko goscmi

Nie, nie, Tomku.. to byli tylko goscie.. niestety..

Twoja tesknota za wielokuturowoscia towarzyszyla mi caly czas w Lezajsku.. w ciagu dnia nawet wydawalo sie, ze taka idylla bylaby mozliwa. Ludzie z miasta przychodzili po kosciele ogladac "modlacych sie Zydow".. Ci, pomimo wchodzenia bez kipy na cmentarz, kobiet nie tam gdzie wolno.. poblazliwie sie usmiechali.. Polacy czestowali sie bez pytania rozdawanymi przez Chasydow napojami i ciastami.. wszystkim udzielala sie atmosfera wielkiego pikniku..
Ale juz w nocy sama widzialam kilkunastu wyrostkow wykrzykujacych pod Domem Pielgrzyma cos o Zydach, ktorych tu nie jest miejsce, tylko dlatego, ze, zreszta pomylkowo, mysleli ze sie tam zatrzymali Chasydzi.. i to juz nie bylo mile, dobro-sasiedzkie i pokojowe..

Wiec mowie Ci Tomku, to se ne wrati, a jak by sie przypadkowo "wrati" to kto wie jak by to bylo :-(

Dziekuje za ocene, A.
Reply With Quote
  #2  
Old 03-20-2007, 02:57 AM
Nath's Avatar
Nath Nath is offline
TE Newbie
 
Join Date: May 2004
Posts: 15
Default Re: To Polakowski: byli tylko goscmi

Myślę, że w dobie UE i globalizacji to może wrócić szybciej niż myslimy, choć niekoniecznie będą to kultury do których jesteśmy przyzwyczajeni z czasów I i II Rzeczpospolitej. Ale niestety dobro-sądzieczkie stosunki nie są łatwe. Od 20 lat żyje w wielokulturowym mieście. Jest spokojnie ale często mam wrażenie że ten spokój nie wynika z sympatii tylko z mocno zakorzenionej obojętności, po prostu różne społeczności nauczyły się żyć obok siebie (a nie ze sobą) nie wchodząc sobie w drogę, nie wiedząc zbyt wiele o sobie, utrzymując tylko powierzchowne kontakty. Zresztą, może to jest właśnie klucz do sukcesu, "żyj i daj żyć innym" i tylko ci którym na tym zależy starają się przekroczyć od czasu do czasu te niewidzialne granice. W Polsce od pewnych rzeczy się odzwyczailiśmy, każde spotkanie z inną kulturą siłą rzeczy wzbudza reakcje i trudno się spodziewać żeby u wszystkich ludzi były one miłe i mądre. A z drugiej strony u wielu ludzi wciąż drzemie nostalgia za wielokulturową Rzeczpospolitą z dużą społecznością żydowską. W każdym bądź razie zrobiłaś wspaniałą serię.
Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 05:12 PM.Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH