Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools

Great csabagaba 2010-04-30 10:30

Hello Paul!
Good minimalist photo. Is an architect, I would say: These are the "building" loss of money, time and trouble to waste. This is not architecture, but also sculpture. And I - and I think you're not - we want to live sculptures. Photo theme is very good, just helpless. I'm sorry I got so far. To live, but livable, habitable buildings may be, the other glaze, and exhibitionism.
Of course, the photo is great.
Regards, Csaba

Old 04-30-2010, 07:22 PM
pauloog's Avatar
pauloog pauloog is offline
TE Junior Member

Default To csabagaba: architecture

Hello Csaba,
I am not an architect and have the utmost respect for your opinion. However, is there not a difference in concept between architecture for habitats and architecture for a modern museum ? Even if the building is spectacular in its minimalism, I found the inner spaces also well adapted and a great scene to exhibit modern art, and for this it was designed ?
Regards,
Paul
Reply With Quote
Old 04-30-2010, 07:49 PM
csabagaba's Avatar
csabagaba csabagaba is offline
TE Junior Member

Smile

Dear Paul!
Of course, my opinion is one thing. He is right for you, an opinion, not opinion. However, I must tell you that the architecture is mainly functional needs must be met, aesthetics, in this case, secondary. I looked at many buildings, and they were always good, which is also the functional demands are fulfilled. (Van Gogh Museum, Amsterdam, Ara Pacis, Rome, Louvre, Paris, National Theater, Hungary, the Palace of Arts, Hungary, Pompidou Center, Paris, etc ...) Unfortunately, in today's architecture is a part of an end in itself, just the function is lost. And so I do not like. Not because we are building, to admire, but because of space, we want to use.
Sorry if I'm not clear, but I can not really English, I use a machine translator and this is - I think, not really suitable for the translation of these ideas.
Therefore, the small letters to be sent in Hungarian as well, in case the machine smarter than a man, you know you intelligently given.
Friendship, wishing a good weekend ...
Csaba
PS: if you want, you can send the Ara Pacis (Rome), over-forming of articles, where I was, these thoughts to the discussion.

In hungarian....

Dear Paul!
Természetesen az én véleményem, egy dolog. Igaza van Önnek, egy vélemény, nem vélemény. Ugyanakkor azt kell nekem mondanom, hogy az építészet elsősorban funkcionális igényeket kell, hogy kielégítsen, az esztétika, ebben az esetben, másodlagos. Én sok épületet megnéztem, és mindig azok voltak a jók, amelyek, egyben a funkcionális igényeknek is megfeleltek. (Van Gogh múzeum, Amsterdam, Ara Pacis, Róma, Louvre, Paris, Nemzeti Szinház, Magyarország, Művészetek Palotája, Hungary, Pompidou Center, Paris, etc...) Sajnos a mai építészet egy része öncélú, éppen a funkció vész el. És ezt én nem szeretem. Nem azért építünk, hogy csodáljunk, hanem azért, mert a teret, mi használni szeretnénk.
Elnézést, ha nem vagyok érthető, de nem tudok igazán angolul, én fordító gépet használok és ez - azt hiszem- nem igazán alkalmas ilyen gondolatok fordítására.
Éppen ezért, kicsiny levelem, megküldöm magyarul is, hátha a gépnél okosabb ember, le tudja Önnek értelmesen fordítani.
Barátsággal, jó hétvégét kívánva...
Csaba
PS: ha Ön kívánja, akkor megküldöm az Ara Pacis (Róma), át-alakítás szóló újságcikket, ahol éppen, ezekről a gondolatokról folyik megbeszélés.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules