Forums

Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply

Thread Tools

Great flory 2008-12-18 10:02

buna seara Cosmin,
vreau si io la magarusi:)
da,cred ca-i greu .poate noul guvern s-o gandi si la oamenii din zona.poti sa le trimiti poza pe post de felicitare..:D
toate cele bune,
Flori:)

Old 12-18-2008, 07:40 PM
ncosmin's Avatar
ncosmin ncosmin is offline
TE Junior Member

Default To flory: nu cred

ca monahii care vietuiesc in acest schit isi doresc prea mult sa beneficieze de "binefacerile" modernismului. Cred ca ei prefera mai mult o viata linistita, iar un magarus face mult mai putin zgomot decat un tractor sau cine stie ce basculanta.
In plus zona isi va pierde mult din farmec daca se va face un drum pentru masina.
Reply With Quote
Old 12-19-2008, 04:57 AM
flory's Avatar
flory flory is offline
TE Senior Member

Default Re: To flory: nu cred

poate...
ce am observat eu ca de fiecare data cand am interactionat tu,Cosmin,il ai pe Nu in brate. 'nu cred''nu inteleg''nu-i asa,e cum zic eu...'

tu spui'cred ca ei prefera..'.am vizitat un schit de maicute si aveau toate 'binefacerile' modernismului,inclusiv masina de teren..iar electricitatea nu mai e considerata de mult un 'modernism'.
crede-ma,mi-as dori ca 'farmecu'pe care il are Romania sa nu dispara niciodata.

...apropo,in satu unde am cabinetu, vin sapte copii la scoala de la 9 km distanta,pe jos.acum au reusit sa cumpere o microbuz-second,din pacate cu noua taxa....copiii vor merge tot pe jos.astea sunt realitati.
poate vei spune ca sunt doua lucruri diferite.posibil.cateodata ce credem noi e total diferit de ce isi doresc oamenii locului..

numai bine,Cosmin!
Flori
Reply With Quote
Old 12-19-2008, 05:08 AM
flory's Avatar
flory flory is offline
TE Senior Member

..un microbuz-second ..
tot eu
Reply With Quote
Old 12-19-2008, 06:24 AM
ncosmin's Avatar
TE Junior Member

Buna Flori,

Eu sunt o persoana care se lupta din greu sa scape de 'robia' internetului si a calculatorului:-), si sunt mai mult preocupat sa socializez cu oamenii care ii cunosc in viata reala si mai putin cu cei din cyberspatiu. Asta nu inseamna nicidecum ca am parere mai putin buna despre oamenii care i-am cunoscut pe acest site.

Dupa cum ai anticipat cele doua cazuri sunt diferite, la tine in sat e vorba de o saracie prin constrangere (iar aici Guvernul are datoria sa intervina) iar in cazul manastirii este vorba de o saracie de bunavoie. Unul din cele trei voturi monahale este votul saraciei.
In acesta manastire sunt oameni care au avut in viata lumeasca o cariera stralucita, pilot de avioane, ofiter, artist, iar daca au renuntat la aceasta in favoarea unei vieti simple, calugaresti, eu deduc ca lipsa comoditatilor lumii moderne, curent electric, apa curenta, masina la scara, etc, este ultima lor problema care ii framanta.:-)
Daca ai vazut manastiri cu dotari mai moderne, acestea se fac pentru pelerinii care vin sa stea la slujba. Sau pentru ca sa usureze munca constructorilor. Aici parerile sunt impartite.

Sarbatori fericite,
Cosmin
Reply With Quote
Old 12-19-2008, 06:45 AM
flory's Avatar
flory flory is offline
TE Senior Member

si io ma 'lupt'cu internetu.dar am cunoscut oameni 'frumosi' datorita lui..de 'socializat' socializez cu toata lumea,portar,taran,ministru,cu drag si suflet...

Sarbatori fericite si tie,Cosmin!
Flori:)
Reply With Quote
Old 12-19-2008, 10:07 AM
ncosmin's Avatar
TE Junior Member

Multumesc :-)
Reply With Quote
Reply

Thread Tools