Photos

Photographer's NoteThis was taken during an indirect TE reunion. It was indirect because I met not with Serghei (Serghei Pakhomov, serp2000) but with his wife, daughter and son. His wife and son were visiting his daughter who was studying in the States and made a day trip to Pittsburgh. After we met up, our first destination was Mt. Washington via the Monongahela Incline, pictured here.

The Monongahela Incline was built by John Endres in 1870, and is the oldest continuously operating funicular in the USA. It is also one of two surviving inclines (the other being the Duquesne Incline) from the original 17 passenger-carrying inclines built in Pittsburgh starting in the late 19th century. Its lower station is across the street from the Station Square shopping complex, and is easily accessible from the light rail system at the Station Square station.

The workshop contains a photo of the lower station of the incline and one of Serghei’s children with my daughter in the incline.


Monongahela Teleferiği

Bu dolaylı TE toplanması sırasında çekildi. Dolaylı oldu çünkü ben Serghei (Serghei Pakhomov, serp2000) ile değil eşi, kızı ve oğlu ile bir araya geldim. Eşi ve oğlu Devletler’de okuyan kızını ziyaret ediyorlardı ve Pittsburgh’e bir günlük gezi yaptılar. Biz bir araya gelditen sonra, ilk hedefimiz resimdeki Monongahela Teleferiği yoluyla Washington Dağı oldu.

Monongahela Teleferiği 1870 yılında, John Endres tarafından inşa edilmiş ve ABD'de en eski sürekli çalışan fünikülerdir. Aynı zamanda Pittsburgh’de 19. yüzyıl sonlarında başlayarak inşa edilmiş orijinal 17 yolcu-taşıma teleferiğinden kalan iki teleferikten (diğeri Duquesne Teleferiği olmak üzere) biridir. Onun alt istasyonu İstasyon Meydanı alışveriş kompleksi karşısındadır ve İstasyon Meydanı istasyonunda hafif raylı sistemden kolayca erişilebilir.

Atölye alt teleferik istasyonunun bir fotoğrafını ve bir de benim kızım ile Serghei çocukların teleferikte fotoğrafını içeriyor.

pajaran, PiotrF, jcpix trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 1651
Points: 26
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8236 W: 305 N: 17936] (68569)
View More Pictures
explore TREKEARTH