Photos

Photographer's Note

Sumgayt Güvercin Parkı'nda bulunan kentin arması.

Pigeons Park, a symbol of the city Sumgait.

Sumgayıt veya Sumgait ya da Sumgayit (Sumqayıt), nüfus sayısına göre Azerbaycan'ın üçüncü en büyük şehridir. Hazar Denizi'nin batı kıyısında 83 km² arazide yer alan Sumgayıt'ın nüfusu, 2005 sayısına göre 357.900 kişiye ulaşmıştır. Sumgayıt kenti dışında Corat ve Hacı Zeynalabdin kasabaları da Sumgayıt belediyesi yönetimindedir.
Bakü'de petrol ihracatının genişlemesi nedeni ile 1935'te Sovyet yönetimi Abşeron yarımadasında ağır sanayinin geliştirilmesine dair karar verilmiştir. Bu kararın sonucunda, 22 Kasım 1949 tarihinde Bakü'ün 30 kilometre kuzeyinde Sumgayıt şehri kurulmuştur.
Time dergisi'ndeki bir 2007 yazısına göre, Sumgayıt çevre kirliliği açısından dünya kentleri arasında o dönem 1. olmuştur. Fakat bu bilgi eski kaynaklara dayandığından geçerliliğini korumamaktadır. Şöyle ki, Sovyetlerin çökmesinden sonra Sumgayıt'daki fabrikaların çalışması durma noktasına gelmiş. Bu da çevre temizliğine olumlu yansımıştır. 1995 sonrası itibariyle yeniden faaliyetlerine devam eden fabriklar modernize edilmiş, yeni kurulanlar ise son teknolojilerle donatıldığından Sumgayıt'da ekolojik durum Sovyet döneminden oldukça iyi durumda. Hatta bu konuda Bakü'den daha temiz bir havaya sahip denebilir.
(Wikipedia)
Hatta ben Sumgayt'ın yeşilliğine hayran kaldım. Plajlarında ise insanlar cıvıl cıvıldı...

jhm, pajaran trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 5262
Points: 4
Discussions
  • None
Additional Photos by Alptekin Cevherli (acevherli) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 61 W: 3 N: 88] (522)
View More Pictures
explore TREKEARTH