Photos

Photographer's Note

Park Sołacki
Utworzony w latach 1908-1912 sporych rozmiarów park miejski (12,8 ha) zaliczany był po Ogrodzie Botanicznym na Łazarzu - do najpiękniejszych parków Poznania. Projekt został opracowany pod przewodnictwem dyrektora Ogrodów Miejskich - Hermanna Kubego. Park miał kształt nieco wydłużonej elipsy i swoim charakterem przypominał park krajobrazowy typ angielskiego.
Sprowadzono 3 tysiące drzew i 12 tysięcy krzewów o znacznym zróżnicowaniu gatunkowym, m.in. sosny australijskie, klony srebrzyste, jodły kanadyjskie, krzew róży japońskiej czy czeremchy amerykańskie. Drzewa i krzewy grupowane były nad brzegiem stawu. Spiętrzone wody Bogdanki, utworzyły staw o nieregularnych konturach linii brzegowej, w którym wydzielić można trzy różnej wielkości części.

Na największej utworzono dwie wysepki powiązane z brzegiem podwójnym mostkiem. Ważnym elementem Parku Sołackiego stała się restauracja, którą otwarto w sierpniu 1912 roku. Budynek został przeniesiony z Wystawy Wschodnioniemieckiej w Poznaniu (1911), gdzie pełnił funkcje winiarni. Poniżej restauracji rozciągał się taras ze stolikami i krzesłami ogródkowymi. Od frontu, na całej szerokości, znajdowała się oszklona weranda. Po otwarciu restauracji znacznie wzrosła liczba spacerujących i odwiedzających park. W okresie dwudziestolecia międzywojennego odbywały się w tym miejscu, na słynnej polance za restauracją, zabawy, festyny i kiermasze.

alexlie trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 1887
Points: 42
Discussions
  • None
Additional Photos by Pawel Trzcinski (AEG) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 173 W: 5 N: 127] (2449)
View More Pictures
explore TREKEARTH