Photos

Photographer's Note

St. Barnabas Monastery
St. Barnabas, born of a Jewish family in Salamis, returns to Cyprus after his studies in Jerusalem and in 45 A.D. starts to work with St. Paul as a missionary for Christianity. Because of his activities he is killed by his compatriots and his corpse is hidden in a marsh, later to be deposited into the sea. The followers of St. Barnabas watch the events; they take the corpse to an underground cave to the West of Salamis and bury it there after putting a copy of the Bible made by St. Mathews on his chest. The corpse remains hidden for many years as its whereabouts is known to noone. 432 years later, Bishop Anthemios says he has seen the grave in his dream, and has the place dug. When the grave is opened, St. Barnabas can be identified because of the St. Mathews Bible.
After this incident, the bishop goes to Istanbul to inform Emperor Zeno, and gains the autonomy of the Cyprus Church. The emperor makes a donation for a monastery to be built at the location of the grave. The monastery constructed in 477 A.D., consists of a church, a courtyard, and living quarters for priests.
The St. Barnabas church has a rich collection of icons mostly dating from the 18th century. The basalt mill in the courtyard is from the Enkomi settlement and the other columns and stones are from Salamis. The rooms where the priests lived have been restored and turned into an archaelogical museum. It is possible to see a variety of works of art from a wide range of historical spectrum from the Neolithic Period to the Roman period. Bronze and marble pieces are also being exhibited at the museum.

St Barnabas Manastırı (İkon ve Arkeoloji Müzesi)

Salamis'te doğmuş Yahudi bir ailenin oğlu olan, St. Barnabas, Kudüs'te eğitim gördükten sonra Kıbrıs'a döner ve Hıristiyanlığı yaymak için 45 yılında St. Paul ile çalışmaya başlar. Bu faaliyetlerden dolayı vatandaşları tarafından öldürülüp, cesedi denize atılmak üzere bir bataklığa saklanır. St. Barnabas'ın öğrencileri olayları izleyip, cesedi Salamis'in batısında bir yeraltı mağarasına gömerler ve göğsüne de St.Mathews'un yaptığı incilin kopyasını koyarlar. Cesedin yeri bilinmediğinden uzun yıllar gizli kalır. 432 yıl sonra piskopos Anthemios, mezarı rüyasında gördüğünü söyleyerek, açılmasını ister. Mezar açıldığında St. Mathews incili dolayısıyla, St. Barnabas teşhis edilmiş olur. Bu keşif sonrasında Piskopos, İstanbul'a giderek İmparator Zeno'yu bilgilendirir ve Kıbrıs kilisesinin özerkliğini kazanır. İmparator, gömütün bulunduğu yerde bir manastır inşa edilmesi için bağışta bulunur. Manastır 477'de inşa edilir. Manastır bir kilise, avlu ve avlunun üç yanında bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana gelmiştir. St. Barnabas kilisesinde çoğunluğu 18. yy'dan kalma zengin bir ikon koleksiyonu bulunmaktadır. Manastırın avlusunda bulunan bazalt değirmen Enkomi yerleşim bölgesinden, diğer sütun ve taşlar ise Salamis'ten gelmiştir. Papazların yaşamlarını sürdürdüğü odalar ise restore edilerek bir Arkeoloji müzesi haline getirilmiştir. Bölgenin en geniş müzesinde, Kıbrıs'ın Neolitik Döneminden Roma Dönemine dek geniş bir çizgideki tarihsel sürece ait çeşitli eserleri görebilmek mümkündür.

papagolf21 trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 2852
Points: 10
Discussions
  • None
Additional Photos by ugur ozkan (anesugur) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2474 W: 82 N: 1948] (18789)
View More Pictures
explore TREKEARTH