Photos

Photographer's Note

Old traditional building way without any civil engineering plan.Some neigbourhoods in some places, as this, still exist and i find them graphic.

GR
Το Aκχισάρ (Αξάρι) βρίσκεται στη Δυτική Μικρά Ασία. Είναι η μεγαλύτερη επαρχία στην περιοχή, με 152.693 κατοίκους (1997) και έκταση 1.750 τ.χ.

Με αρχαιολογικά ευρήματα που αποδεικνύουν ότι υπήρχαν οικισμοί από το 3.000 π.Χ., το Aκχισάρ ήταν ένα σημαντικό εμπορικό κέντρο με στρατηγική τοποθεσία όπου διασταυρώνονταν σπουδαίοι δρόμοι στα αρχαία και μεσαιωνικά χρόνια. Ήταν μια από τις πρώτες πόλεις παγκοσμίως όπου χρησιμοποιήθηκαν νομίσματα για τις συναλλαγές. Eκεί ήταν και μία από τις επτά Εκκλησίες της Αποκάλυψης (Θυάτειρα). Το όνομα της πόλης αναφέρεται στην Αγία Γραφή. Η σπουδαιότητά του σαν εμπορικό κέντρο της περιοχής συνεχίστηκε και κατά τη διάρκεια των 600 χρόνων της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.

Σήμερα το Aκχισάρ συνεχίζει να είναι το εμπορικό και επιχειρηματικό κέντρο της περιοχής. Το όνομα του είναι συνδεμένο με την παραγωγή εξαιρετικής ποιότητας καπνού. Η εύφορη πεδιάδα του παράγει περίπου το 10% της συνολικής παραγωγής καπνού της Τουρκίας. Οι υψηλής ποιότητας ελιές είναι επίσης παγκοσμίως γνωστές.....
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ : http://akhisar.com/other/gr/index.htm

ENG
Akhisar is a county and its town center located in Aegean (Western Anatolia) region in modern Turkey. With its 152,693 people (1997) and 1,750 km2 land, it is the largest county in its region.

With archaeological findings proving settlements going back to 3000 BC, Akhisar has been a busy trade center with its strategic location at the intersection of important roads during ancient and medieval ages. It was one of the cities where money was first used. Akhisar also hosted one of the Seven Churches of Revelation (Thyateira, Thyatira). The name of the city is mentioned several times in the Holy Bible. Akhisar maintained its importance as a regional trade center during 600 years of Ottoman Empire.

Today's Akhisar is still the trade and business center in its region. Akhisar's name is internationally recalled with tobacco. The fertile Akhisar Plain produces about 10% of total Turkish tobacco production. Its high-quality olives are also globally very well-known....
MORE DETAILS : http://akhisar.com/other/en/index.htm

TR
Akhisar, Ege bölgesinde bulunan bir ilçe ve bu ilçenin aynı adlı merkezidir. 1750 km2'lik arazisi ve 152582 nüfusu (2000) ile Ege bölgesinin en büyük ilçesidir. İdari olarak Manisa iline bağlıdır. Akhisar, İstanbul-İzmir karayolu üzerinde İzmir'den 80km., İstanbul'dan da 470km. mesafededir.

Akhisar'ın günümüzde canlı ve gelişmiş bir bölgesel ticaret merkezi olma niteliği, binlerce yıldan beri süregelen bir olgudur. Beş bin yıllık bir tarihe sahip olan Akhisar, antik çağlardan beri önemli yolların kavsağında, tanıklık ettiği bir çok devir ve kültürü hazmederek, bu özelliğini korumuştur. Yeryüzünde paranın ilk kez kullanıldığı şehirlerden biri olan ve Hıristiyanlığın ilk 7 kilisesinden birinin kurulmuş olduğu Akhisar, Osmanlı İmparatorluğu devrinde de büyük bir kaza merkezi olarak önemini korumuş, günümüzde kendisine bağlı 9 belde ve 86 köyüyle yine canlı bir bölgesel merkez olma özelliğini sürdürmektedir.

Daha çok tarıma dayalı bir yapıya sahip olan Akhisar ekonomisi, sağladığı büyük gelirle Manisa ilinin kalkınmasında çok önemli bir pay sahibidir. Geniş ve verimli Akhisar ovası Türkiye toplam tütün üretiminin %10'unu çıkarır. Yüksek kaliteli "şark tipi" Akhisar tütünü bütün dünyada tanınan ve aranan, tarımsal alanda ülkemizin en önemli ihraç ürünlerinden biridir. Akhisar ovasındaki milyonlarca zeytin ağacından da ülkemizin toplam zeytin üretiminin %5'i karşılanır. Kalitesi ve zengin çeşitliliğiyle Akhisar zeytini tüm Türkiye'de ve dünyada tanınmıştır. Akhisar adı "tütün" ve "zeytin" sözcükleriyle neredeyse özdeşleşmiştir.

DAHA ÇOK BİLGİLER : http://akhisar.com/index.shtml

stamatis, kibele66, gezimania, evanrizo, azaf1, TopGeo, COSTANTINO trouve(nt) cette note utile

Photo Information
  • Copyright: Marios Kostoglou (marios) Gold Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 53 W: 0 N: 30] (471)
  • Genre: Lieux
  • Medium: Couleur
  • Date Taken: 2005-10-01
  • Categories: Architecture
  • Exposition: f/4, 1/160 secondes
  • More Photo Info: view
  • Versions: version originale
  • Date Submitted: 2007-11-26 6:37
Viewed: 2441
Points: 20
Discussions
Additional Photos by Marios Kostoglou (marios) Gold Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 53 W: 0 N: 30] (471)
View More Pictures
explore TREKEARTH