Photos

Photographer's Note

Turkish Gulet
The Turkish Gulet is very similar to the working boats of old times and equipped
with engines and modern facilities. They allow the charterers to explore the
beautiful Turkish coast in comfort and style and relive the spirit an age long past.
A Gulet is a traditional design of a two-masted wooden sailing vessel from the south-west coast of Turkey, although frequently found all around the eastern Mediterranean. Today this type of vessel, varying in size from 14 to 35 metres, is now very popular for tourist charters although, for considerations of crew economy, diesel power is now almost universally used and many are not properly rigged for sailing.

Gulet
Günümüzde özellikle Bodrum ve Güllük'teki geleneksel yapılı tersanelerde isimleriyle tanınan az sayıda ustanın yönetiminde üretilen guletler dayanıklılıkları ve estetik kaliteleri sayesinde uluslararası boyutta moda trendlerine giren bir tekne türü haline gelmişlerdir. Geleneksel tarzda üretilen guletler Ege kıyılarında turizme dönük işlevsel amaçlarla kullanılırken, gulet inşa ustaları yurtiçi ve yurtdışından artan miktarlarda siparişler de almakta, bu siparişlerde çoğu kez ustaların gulet bazındaki ustalıklarını değerlendirecek şekilde talebe özel üretim yapılmaktadır.
Klasik Bodrum guletleri yığma ağaçtan yapılagelmiş, son zamanlarda çoğunlukla ahşap laminasyon yöntemi ile inşa edilebildiği gibi beraber isteğe bağlı olarak çelikten de üretilebilmektedir.
Klasik Bodrum guleti, geniş kıç güvertesi, bangaça olarak anılan güneşlenme ve dinlenme yeri, geniş ve yüksek kabinleri ile charter yapmaya en uygun tekneler sınıfında yer almaktadır.
Guletlerin dayandığı esasların kökeni antik çağdaki Karya dönemine kadar takip edilebilmektedir.

pauloog, CatherineD trouve(nt) cette note utile

Photo Information
  • Copyright: koksal kayhan (silverhead) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 103 W: 14 N: 203] (1668)
  • Genre: Gens
  • Medium: Couleur
  • Date Taken: 2006-07-03
  • Categories: Vie quotidienne
  • Exposition: f/4, 1/640 secondes
  • More Photo Info: view
  • Versions: version originale
  • Date Submitted: 2008-12-05 23:12
Viewed: 3219
Points: 16
Discussions
Additional Photos by koksal kayhan (silverhead) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 103 W: 14 N: 203] (1668)
View More Pictures
explore TREKEARTH