Photos

Photographer's Note

Ankara from Atakule - 1

Going through my digital archives, I came across a bunch of photos I had taken from Atakule back in 2006, when I made an extended weekend trip to Turkey to be at the wedding of my niece. They were taken behind dirty glass panes and when I downloaded them to the computer, I was not satisfied with their quality so I had written them off but did not have the heart to delete them. Now seven years later, I am finding out that they clean up very well with Photoshop. Unfortunately, it has been so long that I forget which direction the camera was pointing when I took them, so here is a generic birdseye view of Ankara. If anyone more familiar with Ankara can recognize any of the landmarks, I will be happy to change this note to write about that landmark.

Atakule is a 125m (410 feet) high communications and observation tower located in the Çankaya district of central Ankara and is one of the primary landmarks of the city. As the district of Çankaya is itself on a hill, the tower can be spotted from almost anywhere in the city during clear days and visitors to the tower can have a bird's eye view of the the whole city.


_________

Benim dijital arşivleri elden geçirirken, 2006 yılında yeğenimin düğününde olmak için Türkiye'ye bir uzun hafta sonu gezisi sırasında, Atakule’den almış birkaç fotoğrafla karşılaştım. Kirli cam bölmeler arkasında alınmıştı ​​ve bunları bilgisayara yüklediğim zaman, onların kalitesinden memnun kalmadım bu yüzden onları gözden çıkarmıştım ama içimden silmek gelmemişti. Şimdi yedi yıl sonra, onların Photoshop ile çok iyi temizlendiğini farkettim. Ne yazık ki, o kadar uzun vakit geçti ki ben onları çekerken fatoğraf makinesinin baktığı yönü unuttum o yüzden işte, Ankara'da bir genel kuşbakışı görünüm. Ankara ile daha fazla aşina olanlar nirengi noktalarından bazılarını tanıyabilirlerse, ben o nirengi noktası hakkında yazmak için bu notu değiştirmekten mutlu olurum.

Atakule, Ankara’nın merkezi Çankaya semtinde bulunan bir 125 m (410 ayak) yükseklikte iletişim ve gözetleme kulesi ve kentin başlıca nirengi noktalarından biridir. Çankaya semtinin kendisi bir tepede olduğu için, kule pussuz günlerde şehirde hemen hemen her yerden görülebilir ve kule ziyaretçileri bütün şehri kuşbakışı görebilirler.

aleXundar, mirosu, ikeharel, kato, Kugart, Romano46, ourania, Miguel82 trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 2834
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8157 W: 304 N: 17749] (67789)
View More Pictures
explore TREKEARTH