Photos

Photographer's Note

Ankara from Atakule - 2

Today's upload is another one taken from Atakule 7 years ago. From looking around it in Google Maps, I suspect this is looking toward what is now Park Oran, a modern condominium complex on top of the hill.

Atakule was designed by the architect Ragıp Buluç. Construction started in 1987 and was completed in 1989. The top section of the tower houses an open terrace and a revolving restaurant named Sevilla, which makes a full 360 degree rotation in one hour.


_________

Bugünün yüklemesi 7 yıl önce Atakule’den alınan bir başkasıdır. Google Maps’te bunun etrafında bakarak, ben bunun şimdiki Park Oran’a, tepenin üstüne modern bir apartman kompleksine doğru olduğunu sanıyorum.

Atakule mimar Ragıp Buluç tarafından tasarlanmıştır. İnşaat 1987 yılında başlamış ve 1989 yılında tamamlanmıştır. Kulenin üst kısmı açık bir teras ve bir saat içinde tam 360 derecelik bir dönüş yapan Sevilla adında bir döner restoranı barındırır.

pajaran, kato, TRB, mirosu, Miguel82, ourania, ChrisJ, Kugart, ikeharel trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 1790
Points: 26
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8152 W: 303 N: 17734] (67731)
View More Pictures
explore TREKEARTH