Photos

Photographer's Note

Ankara from Atakule - 4

Every time I upload a photo from Atakule, I think it is the last but the next day I manage to scrub off another photo. This had some irregular reflections but a combination of select/lighten and Spot Healing Brush in Photoshop seems to have taken care of those reflections.

In this photo we are looking a little bit to the right of Oran park that I mentioned in #2 of this series, toward Türk Telekom Research and Development Directorate. Türk Telekom is the formerly state-owned Turkish telecommunications company. Türk Telekom was separated from the Post Office in 1995. In November 2005, it was privatized to Oger Telecom. Türk Telekom group provides integrated telecommunication services from PSTN, GSM to wide-band internet. With its network substructure covering the whole country, the group's companies offer a wide range of services to personal and corporate customers. Türk Telekom, which is the owner of 99.9% of the shares of the companies TTNET, Argela, Innova, Sebit A.Ş. and AssisTT, is also the owner of 81% of the shares of Avea, which is one of the three GSM operators in Turkey. Turk Telekom also supports Albtelecom in Albania. 55% of the shares of Turk Telekom belongs to Oger Telekomünikasyon A.Ş. and 30% of the shares belongs to Undersecretariat of Treasure of Turkey. The remaining 15% of shares has been offered to the public.


_________

Ben Atakule’den her fotoğrafı yüklediğim zaman, onun son olduğunu düşünüyorum ama ertesi gün başka bir fotoğrafı kapalı fırçalamayı beceriyorum. Bunun bazı düzensiz yansımaları vardı ama bir seçip/aydınlatma ve Photoshop’un Spot Healing Brush (Benek Düzeltme Fırçası) birleşimi, bu yansımaları halletmiş gibi görünüyor.

Bu fotoğrafta bu serinin 2.sinde belirtilen Oran Park’ın biraz sağına, Türk Telekom Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü’ne doğru bakıyoruz. Türk Telekom, eskiden devlete ait olan bir Türk telekomünikasyon firmasıdır. Türk Telekom 1995 yılında Postahane’den ayrıldı. Kasım 2005’te, Oger Telekom olarak özelleştirildi. Türk Telekom grubu, geniş bant internet, PSTN, GSM entegre telekomünikasyon hizmetleri sunmaktadır. Tüm ülkeyi kapsayan alt yapısı ağı ile, grubun şirketlerinin bireysel ve kurumsal müşterilerine geniş bir hizmet yelpazesi sunar. TTNET, Argela, Innova, Sebit A.Ş. ve AssisTT şirketlerinin hisselerinin % 99.9 sahibi olan Türk Telekom, aynı zamanda Türkiye'deki üç GSM operatöründen biri olan Avea'nın hisselerinin % 81 sahibidir. Türk Telekom, Arnavutluk'taki ALBTelecom’u destekler. Türk Telekom'un hisselerinin % 55'i Oger Telekomünikasyon A.Ş. 'ye aittir ve hisselerinin % 30'u Türkiye Hazine Müsteşarlığı'na aittir. Hisselerinin geri kalan % 15’i halka arz edilmiştir.

pajaran, mirosu, ourania, Subhogen, TRB, Miguel82, jcpix trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 1797
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8159 W: 304 N: 17757] (67819)
View More Pictures
explore TREKEARTH