Photos

Photographer's Note

BİN TANRILI TOPRAKLAR_ALACAHÖYÜK VE ÇORUM
(HATTİ, HURRİ, LUVİ, SÜMER, AKAD, ASUR VB.)
TÜRKİYE

ALACAHÖYÜK; Höyük, bilim alemine ilk kez 1835 yılında W.C. Hamilton tarafından tanıtılmış olup, bu yıllardan itibaren büyük Orta Anadolu'yu ziyaret eden bilginlerin uğrak yeri olmuştur.

ALACAHÖYÜK; This tumulus or mound first introduced to the wolrld of science by W.C.Hamilton in 1835. and after that time a place frequented by scientists who visited Central Anatolia.

Höyükte gerçek anlamda ilk sistemli kazılar, Cumhuriyet Döneminde ATATÜRK tarafından başlatılmıştır.

The first systematic excavations of the tumulus were started by ATATÜRK in the Republican era.

ALACAHÖYÜK:
Alacahöyük is extremely old, having been inhabited in 4000 BC. You can there see the remains of many Hittite buildings, though there is not much to see, it gives you some impression of the size of the town. As usual what remains are mainly the ruins of palaces and temples. Visible also are some kings’ graves (compare the replica in the Çorum museum). And of course the gate to this all. Two sphinxes flank an entrance, at their feet are some good relief’s. They show according to the Lonely Planet Guide storm-god worshipping ceremonies and festivals with acrobats, priests and the Hittite king and queen.

ALACAHÖYÜK:
Alacahöyük, MÖ 4000 yılında ilk yerleşimin gerçekleştiği, çok eski bir yer. Orada Hitit binalarının kalıntılarını bulabilirsiniz. Görecek çok fazla bir şey olmasa da, bir ilçe büyüklüğü kadar izlenim ediniyorsunuz. Her zamanki gibi, kalıntılar, genelde saray ve tapınak harabeleri. Bazı kralların mezarları da görünüyor (Çorum Müzesi’ndeki kopyasıyla karşılaştırın). Tabi bütün bunlara bir de kapıyı ekleyin. Girişin iki yanında duran iki sfenks var, onların ayaklarında da güzel kabartmalar. Lonely Planet kılavuzuna göre bunlar; akrobatların, din adamlarının ve Hitit kral ve kraliçesinin katıldığı, fırtına tanrısına ibadet etmek için yapılan tören ve festivalleri gösteriyor.

Nobody trouve(nt) cette note utile

Photo Information
  • Copyright: Yasar TIPIRDAMAZ (ytipirdamaz) Silver Note Writer [C: 1 W: 0 N: 13] (95)
  • Genre: Lieux
  • Medium: Couleur
  • Date Taken: 2008-05-25
  • Categories: Ruines
  • Exposition: f/5.6, 1/125 secondes
  • More Photo Info: view
  • Versions: version originale
  • Date Submitted: 2008-09-16 8:39
Viewed: 1263
Points: 0
Discussions
  • None
Additional Photos by Yasar TIPIRDAMAZ (ytipirdamaz) Silver Note Writer [C: 1 W: 0 N: 13] (95)
View More Pictures
explore TREKEARTH