Photos

Photographer's NoteI was going to upload a "Happy New Year" photo with lights and bright colors, but after I read about what happened in Istanbul, I couldn't bring myself to doing it. Instead, I am uploading a photo of this wine glass I had taken in Istanbul during my end-of-May early-June trip to visit family. My sister and I had gone to a concert at one of the historic yalıs (sea-front mansions) along the Anatolian side of the Bosphorus and I was snapping shots during the reception before the concert. Here is why I am uploading this particular photo for this occasion:

A gunman, wearing a Santa costume, shot and killed the policeman guarding the entrance to Reina, one of the first clubs to open along the Bosphorus, a touchstone for Istanbul's exclusive nightlife. He then opened fire on the crowd killing 39 and wounding 69. As a former parliamentarian observed, "This is an attack on the Western lifestyle. This is an attack on Turkey's secular, urban way of living." So, here is the new year's resolution: We, who are convinced of the Western philosophy of life, will continue to live our Western lifestyle. We will eat, drink and be merry, we will feed, donate and make merry fully confident that truth will prevail over the lies and half-truths that have held that area of the world captive since the 7th century A.D.


Bir Yeni Yıl Kararı

Işıklar ve parlak renklerle bir "Mutlu Yıllar" fotoğrafı yükleyecektim, ancak İstanbul'da olanları okuduktan sonra bunu yapamadım. Onun yerine, Mayıs sonu - Haziran başı aile ziyareti için gezim sırasında İstanbul'da çektiğim bu şarap kadehinin bir fotoğrafını yükleyeceğim. Ablam ve ben, Boğaz'ın Anadolu yakasındaki tarihi yalılardan birinde bir konsere gitmiştik ve konser öncesinde resepsiyon sırasında fotoğraf çekiyordum. Bu fotoğrafı bu vesile için yükleyememin nedeni şudur:

Noel Baba kostümü giymiş bir silahlı kişi, İstanbul'un seçkin gece hayatı için bir mihenk taşı olan Boğaziçi boyunca açılmış ilk kulüplerden biri olan Reina'nın girişini koruyan polis memurunu vurdu ve öldürdü. Daha sonra kalabalığa ateş açarak 39 kişiyi öldürdü ve 69 kişiyi yaraladı. Eski bir milletvekili dediği gibi, "Bu Batı yaşam tarzına yapılan bir saldırı, bu Türkiye'nin laik, kentsel yaşam biçimine yapılan bir saldırı". İşte yeni yıl kararı: Batı'nın yaşam felsefesinden ikna olmuş olan bizler Batı yaşam tarzımızı yaşamaya devam edeceğiz. 7. yüzyıldan bu yana dünyanın o bölgesini tutsak tutan yalanlar ve yarım doğrular üzerine gerçeğin hakim olacağından tam emin olarak yemek yiyip içeceğiz, mutlu olacağız; doyuracağız, bağışta bulunacağız, mutlu edeceğiz.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 1210 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/100
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 100
Focal length: 31.49 mm
Date Taken: 2016-05-31 19:52
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 927
Points: 50
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8157 W: 304 N: 17749] (67789)
View More Pictures
explore TREKEARTH