Photos

Photographer's Note

Çoooooook eskiden çektiğim bu kareyi, şimdi daha profesyonel makine ile çekmenin tadı, tarif edilemez...
Her zaman söylüyorum;
İyi bir makine lazım iyi bir fotoğraf için,tamam, iyi bir göz lazım , tamam, vakit lazım, tamam...Ama ŞANS da lazım...

Bu camii,Malatya' nın en ünlü ve sembolik camii'si.
Tam merkez de bulunuyor.
Malatya il merkezinde vilayet binasının kuzeyinde bulunmaktadır. Cami burada bulunan hacı Yusuf Camisi’nin 3 Mart 1894’de deprem sonucu yıkılması üzerine aynı yerde avlu içerisinde yapılmıştır. Eski camiden günümüze minarenin şerefeye kadar olan kısmı gelebilmiştir. Minare kürsüsünün batısındaki dört beyitlik kitabede 1842 tarihi okunmaktadır.

Cami kare planlı olup 22.00x22.00 m. ölçüsündedir. İbadet mekânının üzerini sekizgen dörtayağın taşıdığı pandantifli merkezi bir kubbe örtmektedir. Merkezi kubbe dört yönden beşik tonozlar, köşelerde de küçük kubbelerle desteklenmiştir. Kubbenin yüksek kasnağı çevresinde çok sayıda pencereler açılmıştır.

Caminin güney cephesinin ortasında mihrap, yarım kubbe içerisinde bulunmaktadır. Beşgen olan mihrap mukarnaslı bir kavsara ile sonuçlanmaktadır. Ahşap minber rokoko üslubundadır. Kuzeydeki ahşap mahfil daha sonraki dönemde buraya konulmuştur.

Caminin eski minaresi günümüzde aynen korunmuş olup, bunun yanı sıra son cemaat yerinin iki yanına ikişer şerefeli, taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli iki minare daha eklenmiştir.RAW formatında çektiğim bu fotoğraf,ilk önce Photoscape ile dönüştürüldü...

Ayrıntılı bilgi için;

http://en.wikipedia.org/wiki/Malatya_Province

Tüm aileye iyi bayramlar,iyi günler dileklerimle...

AiresSantos, hay_kes, jlbrthnn, ahmetgedikli, saylan-cb, gunbud trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 1632
Points: 52
Discussions
Additional Photos by Yagmur KILIC (ymrk) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1376 W: 144 N: 1955] (15099)
View More Pictures
explore TREKEARTH