Photos

Photographer's Note

Seslikaya köyünde bulunan bu güzel taş köprü yörenin en büyük taş köprüsü. Tunca deresi üzerinde kurulmuş bu şaheser köprü , seslikaya ve yukarısındaki köyleri diğer köylere bağlayan önemli bir işlevi yerine getirdiği gibi, tüm güzelliği ile ustasının hünerlerini ve maharetlerini de yıllarca gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Şimdilerde ise geçmişten bir miras olarak önümüzde duran bu sanat eserini korumak , bilinmeyen ustasına ve emeği geçenlere bir saygı olarak sahip çıkmak hepimize düşen bir görev olsa gerek.

..............................................................................................................


Seslikaya this beautiful stone bridge in the village is the largest stone bridge in the region. This masterpiece was established on the Tunca River bridge, and above seslikaya fulfills an important function, such as linking villages to other villages, all with the beauty and skill of the master for many years, demonstrated and continues to show his skills. Now, standing in front of us as a legacy of the past to protect this work of art, as a tribute to those who passed the unknown masters, and labor must be incumbent upon all of us to get involved with.

fritzi007 trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 6007
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by adnan gulberk (agulberk) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 590 W: 71 N: 618] (3794)
View More Pictures
explore TREKEARTH