Photos

Photographer's Note

This photo was taken from Galata Tower during our 1996 visit to Istanbul. We were visiting Mom and Dad as newlyweds and a dinner reception at Galata Tower with just close friends and family was the opening of the festivities.

Frankly, at the time, I did not even notice that I had taken a photo of San Pietro and Paolo Church. I was just shooting the scenery from the tower. I found out about the church when I worked on the scan of the film a few weeks ago. Here are excerpts about the church from Wikipedia: SS Peter and Paul (Turkish: Sen Pier ve Sen Paul Kilisesi, Italian: Chiesa dei Santi Pietro e Paolo a Galata) is a Roman Catholic church in Istanbul, important for historical reasons. The church owns an icon of the Virgin of the Hodegetria type, which originally lay in a Dominican church in Caffa, Crimea. The current building is a nineteenth-century (1841 to 1843) reconstruction of the Fossati brothers. The church is built in the form of a basilica, with a four side altar. The cupola over the choir is sky blue, studded with gold stars. The church's rear wall is built into a section of Galata's old Genoese ramparts. The church possesses several relics: those of Saint Renatus (found in the catacombs of Galata), and others of Saint Thomas, Saint Dominic and the Saints Peter and Paul. The yard East of the church's entrance takes the form of a narrow alleyway enclosed by high walls which are covered with sculptures and inscribed gravestones, most of them in Italian.


Hzler Peter ve Paul

Bu fotoğraf İstanbul'a 1996'daki ziyaretimiz sırasında Galata Kulesi’nden alınmıştır. Biz annem ve babamı yeni evliler olarak ziyaret ediyorduk ve sadece aile ve yakın arkadaşlar ile Galata Kulesi’nde bir akşam yemeği resepsiyonu şenliklerin açılışı oldu.

Doğrusu, o zaman, ben San Pietro ve Paolo Kilisesi’nin fotoğrafını çektiğimin farkında bile değildim. Sadece kuleden manzarayı çekiyordum. Birkaç hafta önce filmin taraması üzerinde çalışırken kilise hakkında öğrendim. İşte Vikipedi’den kilise hakkında alıntılar: Hzler Peter ve Paul (Türkçe: Sen Pier ve Sen Paul Kilisesi, İtalyanca: Chiesa dei Santi Pietro e Paolo Galata) tarihsel nedenlerle önemli olan İstanbul'da bir Roma Katolik kilisesidir. Kilise ilkönce Caffa, Kırım'da bir Dominik kilisede bulunan Hodegetri tipi, bir Bakire simgesine sahiptir. Mevcut bina Fossati kardeşler tarafından bir on dokuzuncu yüzyıl (1841-1843) yeniden yapımıdır. Kilise bir dört yanlı sunak ile, bir bazilika şeklinde inşa edilmiştir. Koro üzerinde kubbe altın yıldızlar ile çivili ve gök mavisidir. Kilisenin arka duvarı Galata’nın eski Ceneviz surlarının bir bölümüne inşa edilmiştir. Kilise çeşitli kutsal emanetlere sahiptir: Aziz Renatus (Galata mezarlığında bulunur) ve Saint Thomas, Aziz Dominic ve Aziz Peter ve Paul’un. Kilisenin doğu girişinin bahçesi heykeller ve yazılı mezar taşları, çoğu İtalyanca, kaplı yüksek duvarlarla çevrili dar bir sokak halini alır.

pajaran, PaulVDV, ikeharel, Kofman, bukitgolfb301, fabbs99, TRB, ourania, photoray trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 3052
Points: 36
Discussions
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 8337 W: 305 N: 18131] (69384)
View More Pictures
explore TREKEARTH