Photos

Photographer's Note

May 18: Denali National Park

Driving dog sleds is called mushing. During these mushing demonstrations, rangers and dogs work together to demonstrate a traditional Alaskan mode of travel. These unique, 30 minute programs include an opportunity to tour the park kennels and visit Denali's Alaskan huskies. (NPS.gov / Park Home / Plan Your Visit / Things To Do / Ranger Programs and Field Seminars / Sled Dog Demonstrations)

Since there is no snow around the kennels in the summer, the demos are performed using specially built carts, which are also used for training in the Fall when there is not enough snow (see workshop). The demo track is not very long, so one does not get a chance to take many photos. I preferred this one over the one in the workshop because it shows dogs straining to gain speed and because of the panning effect.

Today’s workshop includes:
Mushing 'round the Bend: Sled dog demonstration coming around the last bend.
Training Cart: The sign reads: "Please look but do not touch we rely on these carts for all our summer sled dog demos and all fall for training our dog teams until there is enough snow to use sleds."


18 Mayıs: Denali Ulusal Parkı

Yaz Köpek Kızağı Sürmesi

Köpek kızaklarını sürmeye mushing (maşing) denir. Bu maşing gösterileri sırasında, bekçiler ve köpekler geleneksel bir Alaska seyahat tarzını göstermek için birlikte çalışırlar. Bu benzersiz, 30 dakikalık programlar park kulübelerini gezme ve Denali'nin Alaska haskilerini ziyaret etme fırsatını içerir. (NPS.gov / Park Home / Plan Your Visit / Things To Do / Ranger Programs and Field Seminars / Sled Dog Demonstrations)

Yaz aylarında kulübelerin etrafında kar olmadığından, gösteriler, ayrıca yeterince kar olmadığından sonbaharda eğitim için de kullanılan özel yapılı arabaları kullanarak gerçekleştirilir (atölyeye bakınız). Demo pisti çok uzun değil, bu yüzden bir çok fotoğraf çekme şansı yok. Bunu atölyede olana tercih ettim, çünkü köpeklerin hız kazanmaları nedeniyle zorlanmalarını ve kaydırma efektini gösteriyor.

Bugünün atölyesi şunları içeriyor:
Virajda Köpek Kızağı Sürme: Kızak köpeği gösterisi son virajın etrafında geliyor.
Eğitim Arabası: İşaret der ki: "Lütfen bakın ama dokunmayın, tüm yaz kızak köpeği gösterilerimiz ve sonbaharda kızakları kullanacak kadar kar olana kadar köpek ekiplerimizi eğitmek için bu arabalara güveniyoruz."Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 599 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/50
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 125
Focal length: 11.89 mm (in 35mm: 65.7 mm)
Date Taken: 2019-05-18 14:22
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

COSTANTINO, pajaran, papagolf21, Fis2, jhm, ikeharel, PiotrF, PaulVDV, ChrisJ trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 408
Points: 38
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7150 W: 301 N: 15470] (58251)
View More Pictures
explore TREKEARTH