Photos

Photographer's Note

May 21: Glacier Bay National Park

After one of the park rangers gave her presentation (see workshop photo), this Native Alaskan lady greeted us and informed us about the importance of Glacier Bay in their culture. I remember her saying that the bay was sacred to them and she performed some traditional songs sung when going into the bay.

The Huna Tlingit are the indigenous people of Glacier Bay. Oral history and scientific findings corroborate that the ancestors of the Huna Tlingit occupied Glacier Bay long before the last glacier advance. This place was their home and was known as S'e Shuyee or "edge of the glacial silt." Beginning around 1700, the long-stationary glacier surged forward and overran their settlements. The clans survived this time of extreme hardship by dispersing throughout the Icy Strait, Excursion Inlet, and northern Chichagof Island areas. Eventually they settled in the village of Xunniyaa "shelter from the north wind,“ today known as Hoonah. Later, as the ice retreated they returned to their ancestral homeland, it had been transformed and scraped clean by the glacier. Now it was known as Sit' Eeti Gheeyi or "the bay in place of the glacier." (National Park Service / Glacier Bay / Early Peoples)

The workshop for this entry includes:
Presentation by Park Ranger: One of the park rangers presented information about Glacier Bay National Park & Preserve, but I must confess I have long forgotten what she said.


Mayıs 21: Buzul Körfezi Milli Parkı

Yerli bir Alaskalı Tarafından Karşılandık

Park bekçilerinden biri sunumunu yaptıktan sonra (atölye fotoğrafına bakınız), bu Yerli Alaskalı hanım bizi karşıladı ve bize Buzul Körfezi’nin kültürlerindeki önemi hakkında bilgi verdi. Koyun onlara kutsal olduğunu söylediğini hatırlıyorum ve koya giderken söylenen bazı geleneksel şarkıları söyledi.

Huna Tlingit, Buzul Körfezi'nin yerli halkıdır. Sözlü tarih ve bilimsel bulgular, Huna Tlingit'in atalarının, son buzul ilerlemesinden çok önce Buzul Körfezi'ni işgal ettiğini doğrulamaktadır. Bu yer onların eviydi ve S'e Shuyee ya da "buzul alüvyonunun kenarı" olarak biliniyordu. 1700'lü yıllardan başlayarak, uzun süredir durmuş olan buzul, ilerledi ve yerleşimlerini istilâ etti. Klanlar, bu zorlu dönem boyunca Buzlu Boğaz, Gezi Girişi ve kuzey Chichagof Adası bölgelerine dağılarak hayatta kaldılar. Sonunda, bugün "Hoonah" olarak bilinen "kuzey rüzgarından korunak" anlamına Xunniyaa köyüne yerleştiler. Daha sonra, buz çekilince atalarının vatanlarına geri döndüler, buzullar tarafından temizlenmiş ve sıyrılmıştı. Şimdi Sit' Eeti Gheeyi veya "buzulun yerindeki koy" olarak biliniyordu. (Milli Park Servisi / Buzul Koyu / Erken Halklar)

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Park Korucusu'ndan Sunum: Park korucularından biri Buzul Körfezi Ulusal Parkı ve Koruma Alanı hakkında bilgi sundu, ancak ne dediğini çoktan unuttuğumu itiraf etmeliyim.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2019 (Macintosh)
File Size: 536 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/20
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 1250
Focal length: 15.48 mm (in 35mm: 85.6 mm)
Date Taken: 2019-05-21 09:50
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, PiotrF, papagolf21, jhm, ikeharel, ikeharel, Fis2 trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 318
Points: 22
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7215 W: 301 N: 15624] (58830)
View More Pictures
explore TREKEARTH