Photos

Photographer's NoteHindenburg “Millionaires’ Flight“ Ashtray was manufactured in 1936 and is displayed in the small museum room between the gift shop and the factory, where the self-guided Wendell August Forge tour starts. The information sign sign next to this item reads:

“When Hugo Eckener, commander of the popular Graf Zeppelin flight, arranged for 72 of the most successful and powerful men in America to fly in the Hindenburg Airship, the flight captured the nation’s attention. Wendell August Forge produced this glass and aluminum commemorative ashtray containing some of the zeppelin’s fuel as a souvenir for each guest. It serves as an example of the work the Forge was capable of in the 1930s, and as a reminder to the Hindenburg’s passengers of how lucky they were to avoid the airship’s horrific explosion the next year.“

The workshop contains photos of other objects from the display room.


Hindenburg Küllüğü

Hindenburg "Milyonerlerin Uçuşu" Küllüğü 1936 yılında imal edilmiştir ve kendinden rehberlikli Wendell August Demirhanesi turunun başladığı, hediyelik eşya ve fabrika arasındaki küçük bir müze odasında sergilenir. Yanındaki bilgi işareti bu öğe hakkında şöyle der:

“Hugo Eckener, popüler Graf Zeplin uçuş komutanı, Amerika'nın en başarılı ve güçlü adamlarından 72sinin Hindenburg Zeplin’le uçmasını düzenlendiği zaman, uçuş ülkenin dikkatini çekti. Wendell August Demirhanesi her konuk için bir hatıra olarak biraz zeplin yakıtı içeren bu cam ve alüminyum hatıra küllüğü üretti. Bu Demirhane’nin 1930'larda yapabileceği çalışmanın bir örneğini, ve de Hindenburg’ün yolcularına ertesi yılki zeplinin korkunç patlamasından kaçınmakla ne kadar şanslı olduklarına bir hatırlatma teşkil etmektedir."

Atölye sergi odasından diğer nesnelerin fotoğraflarını içerir.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8 - 247.0 mm
Software: Adobe Photoshop Elements 12.0 Macintosh
File Size: 1369 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/30
F-Stop: f/5.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 12.72 mm
Date Taken: 2016-03-08 11:51
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

pajaran, ikeharel, danos, snunney, jhm, abmdsudi, adramad, PiotrF, ChrisJ, Cricri, COSTANTINO trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 1428
Points: 34
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7919 W: 302 N: 17146] (65043)
View More Pictures
explore TREKEARTH