Photos

Photographer's Note

This is a shot of the extent of Indiana Dunes State Park to the east. The title for this photo, Nature’s End, has a twofold allusion. The first is what we see in the photo: Northern Indiana Public Service Company’s (NIPSCO) coal and natural gas-fired power plant, Michigan City Generating Station, provides quite a contrast to lush green dunes of the park beyond its eastern boundary.

The other allusion is to the history of where the power plant is located. A century ago, the land where the power plant is located was occupied by the Hoosier Slide, Indiana’s most famous landmark. The Hoosier Slide stood 200 feet tall, easily dwarfing the other sand dunes between Lake Michigan and Michigan City. However, after it was discovered that this dune’s sand was not only of high quality, but provided a distinctive blue color to glass jars, the Hoosier Slide disappeared by the shovelful to be melted down for glass. Today, we only have postcards, photos, written accounts, and Mason jars with a distinctive blue tint to remind us of this landmark. By 1920, the Hoosier Slide was nothing more than an expanse of flat sandy soil which was eventually sold to NIPSCO.

But nothing lasts forever. In 2018, NIPSCO announced that they would be closing the plant by 2028. Let us hope that it does not remain an eyesore but is converted to an esthetically pleasing facility for nature lovers.

Click here for a larger version of the main entry.

The workshop for this entry includes:
In the Shadow of a Power Plant: A close up of the grass growing on the dunes with the silhouette of the hyperboloid cooling tower of NIPSCO Power Station in the background.


Doğanın Sonu

Bu Indiana Kumulları Eyalet Parkı'nın doğudaki kapsamının bir çekimi. Bu fotoğrafın başlığı, Doğanın Sonu, iki yönlü bir imaya sahip. Birincisi fotoğrafta gördüğümüz: Kuzey Indiana Kamu Hizmeti Şirketi'nin (NIPSCO) kömür ve doğal gaz yakıtlı elektrik santrali Michigan Şehri Üretim İstasyonu, yemyeşil kum tepelerine parkın doğu sınırının ötesinde oldukça kontrast sağlıyor.

Diğer ima, santralin bulunduğu yerin tarihidir. Bir asır önce, elektrik santralinin bulunduğu arazi, Indiana’nın en ünlü yersimgesi Hoosier Kaydırağı tarafından işgal edilirdi. Hoosier Kaydırağı 200 ayak yükseklikteydi ve Michigan Gölü ile Michigan Şehri arasındaki diğer kumulları kolayca cüceleştirirdi. Bununla birlikte, bu kumulun kumunun sadece yüksek kalitede değil, aynı zamanda cam kavanozlara belirgin bir mavi renk sağladığı keşfedildikten sonra, Hoosier Kaydırağı cam için eritilmek üzere kürek kürek kayboldu. Bugün, bu yersimgesini hatırlatmak için sadece kartpostallarımız, fotoğraflarımız, yazılı hikayelerimiz ve farklı mavi renkte Mason kavanozlarımız var. 1920 yılına gelindiğinde, sonunda Hoosier Kaydırağı NIPSCO'ya satılan geniş bir düz kumlu topraktan başka bir şey değildi.

Ama hiçbir şey sonsuza kadar sürmez. 2018'de NIPSCO, 2028 yılına kadar santralı kapatacaklarını açıkladı. Umarım bir gudubet olarak kalmaz, doğa severler için estetik açıdan hoş bir tesise dönüştürülür.

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Enerji Santralinin Gölgesinde: Arka planda NIPSCO güç istasyonunun hiperboloid soğutma kulesi silueti ile kum tepeleri üzerinde büyüyen otların yakın çekimi.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 1248 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/500
F-Stop: f/11.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 110.00 mm (in 35mm: 165.0 mm)
Date Taken: 2019-08-17 11:12
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

aliabazari, pajaran, Fis2, holmertz, jhm, PiotrF trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 0
Points: 28
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7199 W: 301 N: 15583] (58669)
View More Pictures
explore TREKEARTH