Photos

Photographer's Note

This photo shows the top of the dune where the path gets almost level. Here, it is hard to tell we are on a sand dune with all the trees around.

The beaches were formed by winds coming off Lake Michigan, which drop sand when the wind hits plants, dunes, and hills. As the lake level of Lake Michigan dropped at the end of the Ice Age, the shoreline receded, and new dunes were formed along the lakeshore. Vegetation took over the previous dunes, and eventually forests grew on top of them. The winds moved sand and piled it into dunes. As the dunes formed, plants began to take hold, stabilizing the sand. Beach grasses formed a large underground system of roots. This root system created stable areas of sand, from which the dune could grow. Slowly other plants took root in the protected areas, including bearberry (kinnikinnick) and small evergreens. Over time, larger plants like sumac, sand cherry, cottonwood, and juniper took hold and replaced the grasses and smaller plants. (From Wikipedia.)

Click here for a larger version of the main entry.

The workshop for this entry includes:
Sand Forest: Taken a few minutes before the main entry, this photo shows the cross-section of the dune and how grass and trees grow on the shallow top layer.


Tepeye Çıktık!

Bu fotoğraf, yolun neredeyse düzleştiği kumulun üst kısmını gösterir. Burada, etraftaki tüm ağaçların bulunduğu bir kum tepesinde olduğumuzu söylemek zor.

Plajlar, rüzgarın bitki, kumul ve tepelere çarptığında kumunu düşürdüğü Michigan Gölü'nden gelen rüzgarlardan oluşuyordu. Michigan Gölü'nün göl seviyesi Buzul Çağı'nın sonunda düştüğü için kıyı şeridi geriledi ve göl kıyısı boyunca yeni kumullar oluştu. Bitki örtüsü önceki kumulları devraldı ve nihayetinde ormanlar büyüdü. Rüzgarlar kumu hareket ettirdi ve kum tepelerine yığıldı. Kumullar oluştuğunda, bitkiler kumu stabilize ederek tutmaya başladı. Plaj otları büyük bir yeraltı kök sistemi oluşturdu. Bu kök sistemi, kumulun büyüyebileceği istikrarlı kum alanları yarattı. Yavaş yavaş diğer bitkiler, ayıyemişi (kinnikinnick) ve küçük yaprak dökmeyenler de dahil olmak üzere, korunan alanlarda kök saldı. Zamanla sumak, kum kirazı, pamuk ağacı ve ardıç gibi daha büyük bitkiler tutuldu ve otların ve daha küçük bitkilerin yerini aldı. (Vikipedi’den.)

Ana girişin daha büyük bir sürümü için buraya tıklayın.

Bu girişin atölyesinin içeriği:
Kum Ormanı: Ana girişten birkaç dakika önce çekilen bu fotoğraf, kumulun enine kesitini ve sığ üst tabakada çim ve ağaçların nasıl büyüdüğünü gösterir.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: NIKON CORPORATION
Model: NIKON D300S
Lens: TAMRON AF 16-300mm F3.5-6.3 Di II VC PZD B016N
Software: Adobe Photoshop 21.0 (Macintosh)
File Size: 2623 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/400
F-Stop: f/10.0
ISO Speed Ratings: 800
Focal length: 16.00 mm (in 35mm: 24.0 mm)
Date Taken: 2019-08-17 11:38
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

ikeharel, aliabazari, pajaran, COSTANTINO, Fis2, jhm, ChrisJ, PiotrF trouve(nt) cette note utile

Photo Information
Viewed: 0
Points: 30
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7199 W: 301 N: 15583] (58669)
View More Pictures
explore TREKEARTH