Photos

Photographer's Note

Having finished my series on the National Civil Rights Museum and the Clayborn Temple in Memphis, TN in honor of the Black History Month, it is time to go on to a more cheerful location. So we are returning to Halifax, Nova Scotia where we spent some of our 2017 summer vacation.

This bronze sculpture is officially called “The Sailor” and is situated in the Summit Plaza at Sackville Landing. On the internet, I have seen it referred to as The Sailor Salute, The Sailor’s Statue, or The Sailor’s Memorial. It was commissioned by Atlantic Chiefs and Petty Officers Association, sculpted by Peter Bustin and was unveiled in 1991.

The plaque on the granite base reads: “The Sailor Statue representing those valiant young Canadians who served in both war and peace is symbolic of the thousands of sailors who were instrumental in the victory at sea and a fitting acknowledgement of those who continue to maintain the peace.” The 2.5 ton bronze figure's uniform is modelled after those worn by Canadian sailors from the Second World War until the 1960s’ Canadian Forces unification.

The workshop contains a frontal view of this statue.


Denizci Selamı

Siyahî Tarih Ayı'nın onuruna, Memphis, TN'deki Ulusal Sivil Haklar Müzesi ve Clayborn Tapınağı dizisini bitirdikten sonra daha neşeli bir yere gitme zamanı geldi. Onun için 2017 yaz tatilimizi geçirdiğimiz Nova Scotia Halifax'a geri dönüyoruz.

Bu bronz heykel resmen “Denizci” olarak adlandırılıyor ve Sackville İskelesi'ndeki Summit Plaza'da bulunuyor. İnternette, Denizci Selamı, Denizci Heykeli veya Denizci Anıdı olarak adlandırıldığını da gördüm. Peter Bustin tarafından yapılan ve 1991 yılında açılan heykel Atlantik Şefleri ve Küçük Memurlar Derneği tarafından yaptırılmıştır.

Granit tabanındaki plaka şöyle yazıyor: “Hem savaşta hem de barışta hizmet veren yiğit genç Kanadalıları temsil eden Denizci Heykeli, denizdeki zaferde etkili olan binlerce denizcinin ve barışı sürdürmeye devam edenlerin uygun bir şekilde tanınmasının sembolüdür.” 2,5 tonluk bronz figürün üniforması, İkinci Dünya Savaşı'ndan 1960'ların Kanada Kuvvetleri birleşmesine kadar Kanadalı denizciler tarafından giyilenlerden modellenmiştir.

Atölye bu heykelin önden görünüşünü içermektedir.


Exif Data
Camera / Image Information
Make: Canon
Model: Canon PowerShot SX60 HS
Lens: 3.8-247.0 mm
Software: Adobe Photoshop CC 2015 (Macintosh)
File Size: 1253 kb
Shot Information
Exposure Time: 1/1000
F-Stop: f/4.0
ISO Speed Ratings: 160
Focal length: 6.08 mm (in 35mm: 33.6 mm)
Date Taken: 2017-07-10 11:29
Metering Mode: Pattern
Flash: Flash did not fire, compulsory flash mode

Photo Information
Viewed: 526
Points: 40
Discussions
  • None
Additional Photos by Murat Tanyel (mcmtanyel) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7603 W: 302 N: 16374] (61901)
View More Pictures
explore TREKEARTH