Carnets de voyage

Trip Information

Pérou
astronaut from Nasca Lines
astronaut from Nasca Lines (1)
Trip Date:2007-04-12 - 2007-04-13
# Photos:6 [View]
Countries visited:Pérou
Vue: 4469
12-13/04/2007

The third stop of our travel is Nazca drawings which is a place to be seen. We reach Nazca i the afternoon after a 3 hours travel. İnside the desert and like the middle sized villages in our Anatolia. We travel Nasca in the afternoon. The streets are so crowded and so lively. Although it is 8 o’clock, the primary school students are just leaving the school. Following the students, I take some pictures on the streets and at the street market we accidentally came across.

The next morning, naturally I make a village fotograph tour starting very early. Before the sun shine, the village woke up. On the streets, there are salesman on every corner selling various tropical fruits and juices. One of the sellers presents me a glass of juice. First I take a Picture and later I drink it with all my courage. Having no breakfast, I can only drink the half of the juice. The tables infront of the soup shops and the radios are nearly shouting…The salesman take their places one by one…

After the breakfast, we are on our way to the local airport to fly on the Nasca drawings. There are 8-10 Cesnas a the airport. Our guide tells us that they make guarrels for a turn at the high season. We are so lucky for not making this travel at the high season.

Upon entering the airport; I asked the officer if I could open the window of the airoplane, the answer of which makes me a little bit unhappy. I will have to take pictures from the back of the window. We get on the first plane as me, my wife and a lady whom I thought might be English. Giving the first seat to the lady, I sat at the back of the plane, which enabled me to have both of the right and left wiews. Although it has been fogy a little bit, I could catch nice Picture wiews. Our pilot presents nice Picture wiews on almost every nice figure. It is so nice to fly with a pilot who knows that you fly for wiew and fotographs.

Nazca Drawings still protects its mistery. No doubt it is one of the most misterious places in the world. The paralel lines that goes in the desert for kilometres, anmal figures that are like ten metres high, excellent round shapes, still protect their mistery. These figures which are not able to be seen from the ground level but from the plane at 500-600 meters of height, still arrouses speculations of why and how these were made.

Nazca drawings were first explores in 1920's by two arkeologists who were following the water canals. The late explore of these lines is because they exist in the middle of the desert and there are no high hills to make them seen. These lines, could stay up today due to the color change by oxidation and no rain. In order to see the Nasca lines, you have to get on a Cessna plane for 2-4 people. During this half an hour tour, the plane tours on a 180 metres lizard, 46 metres spider, with excellent rounded tail a 90 metres monkey, 53 metres pelicanos, an astronout that is under the valley of a hill and many other figures. Alhough it is not known how these lines were made, there are lots of theories of why they were made.

After the flight we return back to Lima by minibuses. W ego somewhere in the middle of the desert after 2 hours. In front of the restaurant that we went, there are interesting cars which we learnt later on that, they were used for desert safari. They are 15 USD per person for the desert tour. Stella who is the youngest in the mood but the oldest on the ID card arranged everyone. While I was taking my camera from the minibus, I saw that 9 people including my wife sat inside one of it. So the remaining 3 of us had to sit in one small car. The cars are so fast. It is not easy to understand why they drive so fast with these interesting cars and under these conditions. I hear screams coming from the other car. I understand why, when our driver also leaves the car from the 90 decrees vertical of height. We start screaming as well. The car infront of us stops half an hour later. As soon as we stop, I get off the car immediately to take fotographs. While I was taking my shoes and socks off to feel the desert sand, I see the action in the group. The driver is telling about a wooden board –called sunboard- and one of the girls jumps on it and starts skiiing on the sand. All the girls do the same except my wife. Being one o the remaining 3 inside the group that has 11 people of whibh 8 of women, I held the camera in my wifes hand and do the same sand skiing… What a fun was it.

The only subject talked among the group is the height desease. Our doctors advise us to take Diazomid pills, pain killers, slow and less movements, light and liquid food and drink coca tea mostly, which are good for reducing the risk of mountain desease. We reach Lima' at a late hour. Since our guide tells us to wake up at 4 o’clock,w ego to bed immediately after taking a diazomid pill.

Türkçe Metin -----------------------------------

12-13/04/2007

Gezimizin üçüncü durağı ve kesinlikle görülmesi gereken Nazca çizgileri. Nazca'ya akşamüzeri 3 saatlik yolculuk sonunda varıyoruz. Çöl içerisinde bizim Anadolu'daki orta büyüklükteki kasabalar gibi. Akşam güneş batarken Nasca'da küçük bir gezinti yapıyoruz. Sokaklar çok canlı ve kalabalık. Saat 8 olmasına rağmen kasabanın ilkokulu yeni dağılıyor. Öğrencilerin peşine takılıp sokaklarda ve tesadüfen bulduğumuz bir pazaryerinde biraz fotoğraf çekiyorum.

Ertesi sabah doğal olarak erken başlayan bir kasaba fotoğraf turu yapıyorum. Güneş doğmadan daha şehir uyanmış. Sokaklarda içinde muhtelif tropik meyvelerin ve karışımların olduğu suların satıldığı işporta arabaları her köşe başında. Satıcılardan birisi bana içi dolu bir bardak uzatıyor. Önce fotoğrafını çekip sonra bardağı alıp içmeye cesaret ediyorum. Henüz kahvaltı yapmadığımdan keskin meyve suyunun ancak yarısını güçlükle içebiliyorum. Çorbacıların önlerinde masalar ve içerden yerel radyo neredeyse bağırıyor... Satıcılar yavaş yavaş tezgahlarını sokak aralarından çıkartıp yerleşiyorlar.

Kahvaltıdan sonra Nasca çizgileri üzerinde uçmak üzere yerel havaalanının yolunu tutuyoruz. Havaalanında 8-10 tane Cesna var. Yüksek sezonda rehberimiz sıra kapmak için saçlı başlı kavgalar yaptıklarını anlatıyor. Biz yüksek sezonda gitmediğimiz için şanslıyız.

Havaalanına girer girmez görevliye uçağın penceresini açıp açamayacağımı sorup aldığım yanıta biraz üzülüyorum. Camın arkasından fotoğraf çekmem gerekecek. Sıradaki ilk uçağa eşim, ben ve İngiliz olduğunu düşündüğüm bir hanım birlikte biniyoruz. Ben İngiliz hanımı hemen pilotun yanına yardımcı pilot filan bahanesiyle atıp arkaya bindim. Çünkü arkada hem sağ hem sol açım olacak. Gerçekten de hava biraz puslu olmasına rağmen iyi fotoğraf açıları buluyorum. Pilotumuz neredeyse her figürün üzerinde bana çok temiz açılar sağlıyor. Seyir ve fotoğraf için uçtuğunu bilen bir pilotla uçmak çok keyifli.

Nazca Çizgileri günümüzde hala gizemini koruyor. Hiç şüphesiz dünyanın en gizemli yerlerinden bir tanesi. Çöl toprağı üzerinde kilometrelerce uzayıp giden paralel çizgiler, onlarca metre büyüklüğündeki hayvan figürleri, mükemmel daireler ve sarmallar hâlâ esrarını koruyor. Yer seviyesinden görülmesi imkansız olan ve ancak uçakla 500-600 metreden görülebilen bu figürlerin niçin ve nasıl yapıldığı hâlâ çok çeşitli spekülasyonlara yol açıyor.

Nazca çizgileri ilk defa 1920'lerde su kanallarının izini süren iki arkeolog tarafından keşfedilmiş. Çizgilerin çölün orasında bulunması ve fark edilmelerine olanak sağlayacak hiçbir yükselti bulunmaması, bu kadar geç keşfedilmelerine neden olmuş. Bu çizgiler, çöl toprağının okside olup renk değiştirmesi ve hemen hiç yağış olmaması sayesinde günümüze ulaşmış. Nazca çizgilerini görmek için iki ya da dört kişilik Cessna tipi uçaklara biniliyor. Yarım saatlik bir tur boyunca, 180 metrelik kertenkele, 46 metrelik örümcek, mükemmel sarma kuyruğuyla 90 metrelik maymun, 53 metrelik pelikan, bir dağ yamacında bulunan astronot ve daha birçok figürün üstünde dolaşıyor uçak. Çizgilerin nasıl yapıldığı bilinmese de, niçin yapıldığı üzerine birçok teori var.

Uçuş sonrasında midibüsle Lima'ya dönüş yoluna çıkıyoruz. 2 saat sonra yemek molası için çölde bir yere giriyoruz. Gittiğimiz restoranın önünde sonradan çöl safarisi için kullanıldığını öğrendiğimiz; kalın su borularından yapılmış konstrüksüyonlarıyla tuhaf arabalar var. Kişi başı 15 USD karsılığı çöl turu yaptırıyorlar. Grubun gönlu en genci nufus kağidi en yaşlısı Stella herkesi örgütlemiş. Ben midibüsten makine çantamı almak üzere şöforümüzü ararken baktım ki eşim ve benim dışımda kalan 9 kişi birisine kurulmuşlar bile. Bize de 3 kişilik küçük bir arabaya binmek zorunda kalıyoruz. Arabalar çok süratli, bu kadar surati, bu şartlarda, bu tuhaf arabayla nasıl yaparlar anlamak zor tabi. Diğer araçtan çığlıklar yükseliyor, az sonra söfor arabayı çöl tepesine sürüp 90 derece aşağıya salınca biz de bağırmaya başlıyoruz. Öndeki araba yaklaşık yarım saat sonra duruyor. Peşinden biz de duruyoruz. Ben fotoğraf çekmek için arabadan fırlıyorum. Çöl kumuna çıplak ayakla basmak için ayakkabımı ve çoraplarımı çıkartmaya uğraşırken gruptaki faliyet ve hareketlilik dikkatimi çekiyor. Söfor amca elinde bir tahta -sunboard deniliyormuş- bir şeyler anlatiyor. Ne oluyor demeden kızlardan biri tahtanın üzerine yatıp tepenin üzerinden aşağıya kaymaya başlıyor. Peşinden eşimin haricinde bütün kızlar kayıyorlar. 8'i kadın 11 kişiden kişiden geriye 3 erkek kaldık. Eşime fotoğraf makinesini verip bende atladım tahtaya... Ne keyifli bir işmiş yahu.

Bu arada grupta herkesin konuştuğu tek konu yükseklik hastalığı. 4 kişilik doktor ekibimiz; irtifadan dolayı akut dağ hastalığı riskine karşı, yüksekliğe çıkmadan önce başlamak şartıyla Diazomid tablet, ağrı kesiciler az ve yavaş hareket, bol sıvı hafif gıdalar almamızı ve bob bol coca çayı içmemizi öğütlüyor. Geç vakit Lima'ya varıyoruz, ertesi sabah için rehberimiz Güneş sabah 4'de kalk verdiğinden yarımşar tablet diazomid içip hemen yatıyoruz.
explore TREKEARTH